Trwa ładowanie...
d1u8l49

Morawiecki: kraje V4 to 65 mln ludzi i PKB porównywalne wkrótce z francuskim, brytyjskim (krótka2)

Kraje V4 to 65 mln ludzi i PKB porównywalne wkrótce z francuskim, brytyjskim. Tylko umiejętna współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej, ich przedsiębiorców może stworzyć rynek, który będzie wielką siłą - mówił we wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki.

Share
d1u8l49

Morawiecki wystąpił podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit". Udział w nim wezmą m.in. premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej. Impreza towarzyszy szczytowi V4 w Warszawie.

"To, czego nam brakuje, to brakuje nam również skali. Tymczasem nasze cztery kraje (...) to 65 mln ludzi i PKB niedługo, które osiągnie 2 biliony dolarów, czyli właściwie wyższe od włoskiego, porównywalne wkrótce z francuskim, porównywalne z brytyjskim. I ta skala, którą stworzyliśmy, ta możliwość przebicia się przez, do tej pory nieosiągalne, bariery wzrostu gospodarczego będzie możliwa tylko w umiejętnej współpracy pomiędzy naszymi państwami, a naszymi firmami, przedsiębiorcami" - podkreślił Morawiecki.

Jak mówił, przykłada ogromną wagę do Deklaracji Warszawskiej, która ma być podpisana podczas Kongresu we wtorek po południu. Deklaracja zakłada m.in. pomoc dla innowacyjnych firm, start-upów, wspieranie konkurencyjności oraz transformacji cyfrowej w krajach Grupy Wyszehradzkiej. "Możemy stworzyć pewien rynek. Stworzyć wielkość, której brakowało" - wskazał Morawiecki.

d1u8l49

W ocenie Morawieckiego, jako osobne państwa "jesteśmy dość słabi - można powiedzieć". "Ale, jak scalimy nasze siły tu w Europie Środkowej, to mamy szansę na coś wielkiego" - powtórzył wicepremier.

"Wierzymy w to, że możemy odnieść niebywały sukces. I ten sukces jest w zasięgu ręki. Musimy pamiętać, że dotychczasowe sukcesy, te największe sukcesy, które obserwujemy i podziwiamy wokół nas, na dobrą sprawę były możliwe dzięki wsparciu państwa" - powiedział Morawiecki. Jak dodał, "państwo jest poważne wtedy, kiedy pełni kilka funkcji". Wśród nich jest m.in. centralny, sprawny aparat regulacyjny, aparat podatkowy.

"Potrzebujemy wejść na wyżyny sprawności administracyjnej państwa, które będzie w pełni skorelowane z działaniami innowacyjnymi naszych firm" - zaznaczył wicepremier.

d1u8l49

Podziel się opinią

Share
d1u8l49
d1u8l49