Trwa ładowanie...
d2fzeqh

Morawiecki liczy na odbicie inwestycji w IV kw., choć wzrost niewielki r/r

Krynica-Zdrój, 06.09.2016 (ISBnews) - Inwestycje powinny odbić już w IV kw. tego roku, choć ze względu na efekt bazy, wzrosty nie będą jeszcze silne w ujęciu rocznym, uważa wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Mocniejszego odbicia oczekuje w I i II kw. 2017 r.

Share
d2fzeqh

"Wierzę, że inwestycje odbiją już w IV kwartale choć w porównaniu do IV kw. 2015 roku nie spodziewam się silnych przyrostów ze względu na zakończenie perspektywy unijnej, które doprowadziło do przyspieszenia inwestycji. Ale już w I i II kwartale przyszłego roku będzie bardzo wyraźne odbicie inwestycji" - powiedział Morawiecki w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

W II kw. br. nakłady brutto na środki trwałe spadły o 4,9% r/r po spadku o 1,8% r/r w I kw. tego roku. W IV kw. 2015 r. odnotowano wzrost o 4,4% r/r.

"Pozyskaliśmy 5 dużych umów w ramach planu Junckera. Wcześniej nasi poprzednicy przez półtora roku nie pozyskali żadnej takiej inwestycji. To są bardzo ciekawe umowy dotyczące inwestycji w energooszczędne pasywne budynki, tanie mieszkania, pewne inwestycje energetyczne i infrastrukturalne" - wskazał także wicepremier.

Dodał, że rząd podpisał już ok. 70 " bardzo konkretnych" umów inwestycyjnych.

"Jesteśmy blisko kilku finalizacji bardzo dużych inwestycji, w tym właśnie silników Mercedesa i kilku innych inwestycji samochodowych. Myślę, że Polska będzie zagłębiem produkcji części samochodów i w dużym stopniu samochodów - na czym nam bardzo zależy" - podsumował Morawiecki.

(ISBnews)

d2fzeqh

Podziel się opinią

Share
d2fzeqh
d2fzeqh