Trwa ładowanie...
d3zcnjb

Morawiecki: Pakiet 100 zmian dla firm ma uwolnić przedsiębiorczość

Warszawa, 09.06.2016 (ISBnews) - Poprzez rozwiązania dla przedsiębiorców, zaproponowane w nowym pakiecie, zostanie uwolniony czas pracy przedsiębiorców, energia i przedsiębiorczość mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, poinformował wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas prezentacji "Pierwszego pakietu ułatwień dla przedsiębiorców -- 100 zmian dla firm".

Share
d3zcnjb

"Chcemy uwolnić czas pracy przedsiębiorców, energię, przedsiębiorczość, chcemy więcej własności w rękach przedsiębiorców, a więc i podatków; i w ten sposób budować dobrobyt Polski" - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

Zaprezentowany pakiet to pierwsza odsłona ułatwień dla przedsiębiorców zapowiadanych w Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Odpowiada na problemy, z którymi na co dzień zmagają się polskie firmy, m.in.: ciągnące się w nieskończoność i sformalizowane postępowania w urzędach, nieadekwatne do przewinień kary administracyjne, konieczność płacenia składek ZUS w stałej wysokości przez najmniejszych przedsiębiorców, czasochłonne odzyskiwanie długów, liczne przepisy, m.in. dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych, zatrudniania i BHP, które utrudniają działanie firmy i sprawiają, że przedsiębiorstwom nie opłaca się rosnąć, brak rozwiązań prawnych dla innowacyjnych start-upów.

"W czerwcu br. przystąpimy do prac nad regulacjami dotyczącymi zaprezentowanych rozwiązań. Nowe rozwiązania mogą przekładać się na miliony uwolnionych godzin dla przedsiębiorców, ale na razie nie silmy się, na ile przełoży się to na wzrost PKB" - powiedział Morawiecki.

d3zcnjb

Wicepremier podkreślił, iż nowe rozwiązania to szansa na lepsze miejsca pracy, a także wyciągnięcie przedsiębiorstw z szarej strefy.

"Zamierzamy wprowadzić inny model funkcjonowania administracji, która obecnie bazuje na niskim zaufaniu do obywatela, tj. partnerskie podejście do obywatela i przedsiębiorców, m.in. mediacje w przypadku rozwiązywaniu problemów administracyjnych" - powiedział wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

Pakiet przedsiębiorczy przewiduje m.in. usprawnienie procedur Kodeksu postępowania administracyjnego - szybki i prosty tryb załatwiania mało skomplikowanych spraw, nowe klarowne zasady stosowania kar administracyjnych, utrudnienie decyzji przekazującej sprawę do ponownego rozpatrzenia. Inne proponowane rozwiązania to ochrona przed zmianami interpretacji prawa, podniesienie z 20 do 50 pracowników progów, od których istniałby obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Społecznych, inny system kontroli firm tam, gdzie prawdopodobieństwo naruszenia prawa jest największe.

Kolejny projekt MR przedstawiony w pakiecie "100 zmian dla firm" zakłada stworzenie elektronicznego systemu raportowania dla przedsiębiorców, celem zmniejszania obowiązków administracyjnych dla firm. Resort proponuje również szeroką dyskusję nad koncepcją nowego typu spółki kapitałowej, łączącej zalety spółki z o.o. i spółki akcyjnej, jako wstępny etap rozwoju i wsparcie innowacyjnych pomysłów przyszłych polskich firm.

d3zcnjb

Przewidywane są także m.in. zmiany w planie budowlanym (większe możliwości wydania zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, zwolnienie niektórych robót budowlanych z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, skrócenie z 30 do 21 dni terminu rozpatrywania zgłoszeń, uznanie za nieistotne odstępstwo od projektu budowlanego zmiany wymiarów nieliniowego obiektu budowlanego nieprzekraczającej 2%) oraz zmiany w prawie finansowym (podniesienie limitu przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych do którego podatnicy PIT mogą prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów do 2 mln euro z 1,2 mln euro oraz podniesienie limitu przychodów uprawniającego do korzystania z opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do 250 tys. euro ze 150 tys. euro).

(ISBnews)

d3zcnjb

Podziel się opinią

Share
d3zcnjb
d3zcnjb