Trwa ładowanie...
d3uilfc

Morawiecki: w Polsce bezrobocie maleje nawet przy 2,5 proc. PKB

Bezrobocie w Polsce maleje nawet przy 2,5 proc. wzrostu, i jest to bardzo dobra wiadomość dla ludzi - powiedział PAP w czwartek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Share
d3uilfc

Jak zauważył Morawiecki, jest coś takiego jak wzrost potencjalny - bariera, od której maleje bezrobocie lub nie. "Jeszcze trzy lata temu za granicę, od której dopiero zaczyna maleć bezrobocie, uważano te 3,5-4 proc. (wzrostu PKB - PAP). Dzisiaj ta granica się znacząco przesunęła" - dodał.

Zaznaczył, że jest bardzo zadowolony z tego, że bezrobocie w Polsce maleje nawet przy 2,5 proc. wzrostu. Jego zdaniem to także bardzo dobra wiadomość dla ludzi.

Według GUS stopa bezrobocia we wrześniu 2016 r. wyniosła 8,3 proc. wobec 8,4 proc. w sierpniu. Dane za październik GUS opublikuje w piątek 25 listopada.

W październiku stopa bezrobocia rejestrowanego spadła o 0,1 pkt proc., do 8,2 proc. - poinformował na początku listopada wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu na koniec roku bezrobocie wyniesie 8,2-8,3 proc.

d3uilfc

Według Eurostatu Polska jest wśród pięciu krajów Unii Europejskiej z najniższą stopą bezrobocia. Razem z Holandią zajmujemy czwarte miejsce, ze stopą bezrobocia na poziomie 5,7 proc.

Od Polski lepsze są: Czechy z 4-proc. bezrobociem, Niemcy, gdzie wyniosło ono 4,1 proc., oraz Malta z 4,7-proc. stopą bezrobocia.

Rozbieżności w prezentowanych przez Eurostat i GUS danych biorą się z różnych metodologii mierzenia bezrobocia. GUS swoje obliczenia opiera na liczbie osób zarejestrowanych w urzędach pracy w danym miesiącu. Z kolei Eurostat jako osoby bezrobotne traktuje te, które nie są zatrudnione, ale w ciągu dwóch tygodni mogą podjąć pracę, a w ciągu ostatnich czterech tygodni podejmowały próby jej znalezienia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3uilfc

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uilfc
d3uilfc