Morawiecki: Wolniejszy wzrost PKB w Polsce to część ogólnoeuropejskiego trendu
Warszawa, 30.11.2016 (ISBnews) - Spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego do 2,5% r/r w III kw. Br. W Polsce to część ogólnoeuropejskiego trendu, uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
30.11.2016 | aktual.: 30.11.2016 11:38
"PKB na poziomie 2,5% w III kw. to jest część trendu ogólnoeuropejskiego. W Niemczech PKB spadło najmocniej. W Rumunii, na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji spadło jeszcze mocniej niż w Polsce. Polska gospodarka jest gospodarką otwartą, w dużym stopniu zależną od handlu międzynarodowego - jeśli u naszych partnerów dzieje się gorzej, to również u nas zmniejsza się trochę eksport" - powiedział Morawiecki dziennikarzom.
"Druga przyczyna to spadek inwestycji, w szczególności samorządowych. Samorządy wstrzymują się z inwestycjami w dużym stopniu mając na uwadze też kalendarz wyborczy. My staramy się ich zachęcić to tego [inwestycji] i tak, jak obserwujemy obecne trendy, sądzę, że już w II kw. [2017 r.] zobaczymy odbicie tych inwestycji, w oparciu również o inwestycje unijne, ale nie tylko. Ja jestem optymistą, jeśli chodzi o inwestycje prywatne, ściągamy bardzo dużo inwestycji nowych, zagranicznych, tworzymy nową jakość gospodarczą" - kontynuował wicepremier.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, prezentując drugie szacunki danych, że PKB (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w III kw. 2016 roku o 2,5% r/r wobec 3,1% wzrostu w poprzednim kwartale. Według szybkiego szacunku opublikowanego 15 listopada 2016 r., wzrost w III kw. wyniósł 2,5% r/r.
W III kwartale 2016 r. produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,2% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 2,2%, podał także GUS.
Wzrost popytu krajowego wyniósł w III kwartale 2016 r. 2,9% r/r po wzroście o 2,2% r/r w poprzednim kwartale. Wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł +2,8 pkt proc. (wobec +2,1 pkt kwartał wcześniej).
Spadek nakładów brutto na środki trwałe wyniósł w III kw. br. 7,7%. W III kwartale pogłębił się ujemny wpływ na wzrost PKB popytu inwestycyjnego (-1,4 pkt proc.) w stosunku do notowanego w II kwartale tego roku (-0,9 pkt proc.) co, mimo pozytywnego wpływu przyrostu rzeczowych środków obrotowych (+1,1 pkt proc.), przełożyło się na negatywny wpływ akumulacji brutto na tempo wzrostu gospodarczego, który wyniósł -0,3 pkt proc. (wobec -0,5 pkt proc. w II kwartale 2016 r.), podał także Urząd.
(ISBnews)