Morze Północne może stać się składem dla CO2
Morze Północne ze względu na porowatą strukturę
skał pod morskim dnem i infrastrukturę pozostałą po eksploatacji
pól naftowych i gazowych może na długie lata stać się miejscem
składowania milionów ton dwutlenku węgla z europejskich elektrowni
- donoszą szkockie media.
Naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu w opublikowanym w piątek raporcie uznają, że struktura skał na dnie morza jest odpowiednia do tego celu.
W składowaniu sprężonego dwutlenku węgla raport dostrzega szansę na rozwój nowej gałęzi gospodarki, sposób na zagospodarowanie rurociągów wybudowanych dla eksploatacji ropy i gazu, możliwość zmniejszenia emisji gazów powodujących efekt cieplarniany i rozwój technologii określanej jako wychwytywanie i składowanie CO2 (tzw. CCS).
Dotychczas technologia CCS (Carbon Capture and Storage), zwana też sekwestracją CO2, umożliwiająca wychwytywanie do 90 proc. emisji CO2 z elektrowni generujących moc poprzez spalanie surowców kopalnych, nie była wykorzystana na komercyjną skalę, ale przeszła testy laboratoryjne i niektóre koncerny pracują nad jej zastosowaniem.
Autonomiczny rząd Szkocji, który wykluczył korzystanie z elektrowni nuklearnych, popiera rozwój odtwarzalnych źródeł energii i tzw. technologie czystego węgla, służące poprawie jakości węgla, usprawnieniu procesów energetycznych oraz usunięciu zanieczyszczeń ze spalin powstałych przy przemianach węgla.
Rząd brytyjski ogłosił w ubiegłym tygodniu, że tylko elektrowniom opartym na technologiach czystego węgla będą w przyszłości przyznawane licencje operacyjne.
Rozwój technologii CCS oznaczałby, że elektrownie mogłyby nadal spalać węgiel, ale nie miałoby to wymiernego wpływu na globalne ocieplenie i nie zaszkodziłoby planom ograniczenia redukcji emisji CO2.
Szkocki koncern energetyczny Scottish Power liczy na to, że w ciągu najbliższych 5 lat zdoła uruchomić pierwszą w Wielkiej Brytanii elektrownię Longannet, wykorzystującą technologię CCS i potencjał składowania CO2 pod dnem Morza Północnego. Koncern w tym celu zabiega o finansowe wsparcie od rządu.