Trwa ładowanie...
d4nao9z
Parkiet
Gospodarka

Moskwa nieprędko dorówna Londynowi

Rosja chce przyciągnąć inwestorów niezadowolonych z zaostrzania przepisów na Zachodzie. Moskwa miałaby stać się globalnym centrum, ale szanse ma mizerne.
Share
Moskwa nieprędko dorówna Londynowi
Źródło: Jupiterimages
d4nao9z

Jednym z filarów nowego ładu ekonomicznego powstałego na tym, co pozostało po kryzysie finansowym, miałaby być Moskwa jako centrum finansowe o zasięgu światowym, a rubel miałby odgrywać rolę światowej waluty rezerwowej – mówił Dmitrij Miedwiediew na międzynarodowej konferencji w połowie czerwca.

*Trzeba lat, by pozyskać zaufanie inwestorów *

Zdaniem specjalistów realizacja tego planu potrwa kilkadziesiąt lat, bo tyle czasu będą potrzebowali inwestorzy, by przekonać się, że Rosja pozbyła się plagi korupcji i przywróciła należną rangę prawu własności, obecnie powszechnie lekceważonemu.

d4nao9z

– Nie mogę sobie tego wyobrazić w najbliższej przyszłości. Przecież nikt nie uwierzy, że Rosja ma bezstronny system prawny, co powoduje również słabość instytucji, od sądów poprzez organa kontroli po bank centralny. Brak też wiary w rynek, co wynika z nieposzanowania dla prawa własności – wskazuje Tom Kirchmaier, wykładowca finansów i ładu korporacyjnego w London School of Economics.

*Zapraszamy do Rosji *

Ambitnym planom rosyjskiego prezydenta sprzyjają zapowiedzi nakładania w niektórych krajach dodatkowych podatków na banki. Decydenci gospodarczy w Moskwie zapewniają, że w tej dziedzinie nie pójdą w ślady Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec. Nie kryją natomiast, że chcą wykorzystać zaostrzanie regulacji rynków w innych krajach. Pod koniec maja na spotkaniu z zarządzającymi amerykańskimi funduszami inwestycyjnymi Miedwiediew powiedział: – Zapraszamy do Rosji wszystkich, którzy mają kłopoty w swoich krajach.

Przed dwoma tygodniami prezydent przedstawił propozycję ułatwień wizowych dla inwestorów i specjalistów z branży finansowej, a premierowi i merowi Moskwy polecił usprawnienie infrastruktury transportowej w Moskwie, co jest konieczne do wsparcia idei międzynarodowego centrum finansowego.

d4nao9z

*Pod koniec stawki *

W grudniu ub. r. Moskwa zajęła 68. miejsce wśród 75 miast w rankingu centrów finansowych sporządzonym na zlecenie City of London. Pierwszym miejscem podzieliły się Londyn i Nowy Jork.

– Szanse Moskwy na to, by stała się globalnym centrum finansowym, są bardzo mizerne – uważa Kate Phylaktis, profesor finansów w londyńskiej Cass Business School. – Potrzeba dziesięcioleci, by uzyskać zaufanie międzynarodowych inwestorów. Bardzo długo będzie trwało nawet budowanie pozycji regionalnego lidera – dodaje. W ub. r. Rosja zajęła 146. miejsce wśród 180 krajów tworzących Indeks Percepcji Korupcji opracowywany przez Transparency International.
Jerzy Boćkowski
PARKIET

d4nao9z

Podziel się opinią

Share
d4nao9z
d4nao9z