Trwa ładowanie...

Motywacja pracowników zwiększa innowacyjność firm

Przedsiębiorstwa, które chcą być innowacyjne powinny współpracować z
podmiotami zewnętrznymi, odpowiednio motywować swoich pracowników oraz poszukiwać dodatkowych
środków z budżetu państwa na badania i rozwój - wskazano w raporcie firmy doradczej PwC.

Motywacja pracowników zwiększa innowacyjność firm
d3aifbg
d3aifbg

Przedsiębiorstwa, które chcą być innowacyjne powinny współpracować z podmiotami zewnętrznymi, odpowiednio motywować swoich pracowników oraz poszukiwać dodatkowych środków z budżetu państwa na badania i rozwój - wskazano w raporcie firmy doradczej PwC.

Z badania PwC przedstawionego we wtorek wynika, że polskie spółki w 2012 roku na działalność badawczo-rozwojową przeznaczyły 8 proc. swoich przychodów, a ponad 30 proc. firm wydało ponad 10 proc.

Z raportu wynika, że dla 47 proc. firm nowe produkty stanowią ponad 20 proc. ich sprzedaży.

Dyrektor w zespole doradztwa strategiczno-operacyjnego PwC Michał Mazur ocenił, że choć ogólne wydatki na badania należą w Polsce do jednych z najniższych w Europie, to raport wskazuje, że działalność innowacyjna nie jest obca wielu firmom.

Według badania również rola zarządu w kształtowaniu innowacyjnej polityki firmy jest nie do przecenienia. Jak zaznaczono, w 94 proc. badanych firm zarząd jest silnie zaangażowany w tworzenie strategii innowacyjnej oraz ma decydujący głos przy wdrożeniu pomysłu innowacyjnego.

d3aifbg

Innowacyjna firma powinna także odpowiednio motywować swoich pracowników. 67 proc. badanych przez PwC firm prowadzi takie działania, a są nimi np. obietnice dodatkowego wynagrodzenia czy szansy dla awans. Mazur ocenił, że dodatkowe wynagrodzenie pojawia się najczęściej na etapie wdrożenia - co jego zdaniem - jest dobrym rozwiązaniem.

Według badania firmy, aby osiągnąć sukces w innowacyjności powinny także podejmować współpracę z podmiotami zewnętrznymi m.in. w zakresie badań i rozwoju. "Deklaruje ją aż 88 proc. przebadanych przedsiębiorstw" - zaznaczono w raporcie.

Kolejnym stymulatorem innowacyjnych rozwiązań w firmach jest pomoc publiczna, z której korzysta tylko 45 proc. przedsiębiorstw. Dyrektor w zespole pomocy publicznej PwC Beata Tylman przypomniała, że w 2013 roku na innowacyjne projekty zaplanowano ponad 2 mld zł. "Dotacje te warto wykorzystać na finansowanie najbardziej perspektywicznych, a więc często i najbardziej ryzykownych projektów. Dodatkowo prawo przewiduje możliwość uzyskania oszczędności podatkowej w przypadku dokonywania przez firmy inwestycji w nowoczesne technologie" - zauważyła.

d3aifbg

Jak poinformowała firma, raport "Najlepsze praktyki działalności innowacyjnej firm w Polsce" powstał w pierwszej połowie 2013 roku, na podstawie wywiadów z przedstawicielami 51 firm, które zostały przez PwC uznane za wyróżniające się pod względem ich zaangażowania w badania i rozwój.

PwC jest firmą doradczą, która działa w ponad 150 krajach i zatrudniająca ponad 180 tys. ludzi. Prowadzi doradztwo biznesowe, prawno-podatkowe i audytorskie.

(AS)

d3aifbg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aifbg