WP

Możesz nie kupić alkoholu po 22.00. Prezydent podpisał ustawę

Możliwość wprowadzenia przez samorządy zakazu sprzedaży alkoholu po 22.00 i ograniczenia liczby sklepów monopolowych w obrębie gminy czy sołectwa. Takie zmiany wprowadza podpisana przez prezydenta przepisy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Alkohol będzie trudniej dostępny.
Alkohol będzie trudniej dostępny. (Archiwum prywatne)
WP

Prezydent podpisał we wtorek nowelizacje ustaw o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz o bezpieczeństwie imprez masowych.

O podpisaniu tych ustaw oprócz kilku innych poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

Wideo: jak alkohol wpływa na zdrowie?

WP

Znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi daje gminom możliwość ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach pomiędzy 22.00 a 6.00.

Teraz samorządy będą mogły także ograniczyć liczbę zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, czyli także takich, które zawierają mniej niż 4,5 proc. alkoholu.

Kolejna rzecz - gminy będą mogły określić maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu odrębnie dla sołectw, dzielnic i osiedli.

WP

Nowe przepisy wprowadzają też zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Dotychczas zakaz dotyczył tylko określonych miejsc: ulic, placów czy parków.

Miejsca przeznaczone do spożycia alkoholu to na przykład ogródki piwne.

Z kolei nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wprowadza zasadę, że sprzedaż i podawanie alkoholu w czasie trwania imprezy masowej będzie mogła być prowadzona tylko przez podmioty posiadające jednorazowe zezwolenie.

WP
WP
WP