Trwa ładowanie...
d3srbj7
09-05-2011 11:15

Możliwe odreagowanie

Piątkowa sesja przyniosła odreagowanie na rynkach akcji, po kilku dniowej fali słabszych nastrojów. Do poprawy nastrojów przyczyniły się lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy na temat liczby nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym.

d3srbj7
d3srbj7

Na rynek powrócił temat zadłużenia w strefie euro. Przedstawiciele największych europejskich państw spotkali się na nadzwyczajnym posiedzeniu w Luksemburgu w piątek , by porozmawiać o sytuacji w Grecji i potencjalnej restrukturyzacji jej długu. Jak na razie jednak wpływ tej informacji powinien mieć ograniczony charakter na rynki po publikacji piątkowych danych.

Końcówka minionego tygodnia przyniosła silną deprecjację euro. Jak na razie nie ma podstaw do tego, by mówić o zmianie trendu. Technicznym symptomem do realizacji takiego scenariusza mogłoby być przełamanie wsparcia w postaci zniesienia 38,2% Fibo na poziomie 1,4155. Jak na razie jednak poprawa nastrojów na giełdach może sprzyjać odreagowaniu na głównej parze.
Od początku tego tygodnia obserwujemy zdecydowanie lepszy sentyment do złotego. Inwestorzy oczekują na środową decyzje w sprawie stóp procentowych w Polsce. Najprawdopodobniej Rada nie zdecyduje się na zacieśnienie kosztu pieniądza w maju, jako że w kwietniowym komunikacie RPP poinformowała, że podwyższona wartość wskaźnika inflacji wynika głównie ze wzrostu cen surowców i ropy naftowej na rynkach światowych. Najistotniejszy będzie zatem wydźwięk majowego komunikatu i oczekiwania na kolejne decyzje związane z polityką monetarną.

Na rynkach zagranicznych w tym tygodniu uwaga powinna skupiać się wokół danych na temat produkcji przemysłowej i PKB w strefie euro, a także publikacji z Chin. Interesujące mogą być raporty na temat inflacji ECB i BoE.

EURPLN
Lekkie odreagowanie na rynkach akcji sprzyja złotemu. Jak na razie rynek wybronił opór wynikający ze zniesienia Fibo 61,8% całości ostatniej fali spadkowej z okolic 4,00. Lepszy sentyment utrzymujący się do złotego i oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych w Polsce mogą sprzyjać przetestowaniu okolic 3,9200. Pozostajemy w trendzie spadkowym na EURPLN, a wszelkie ruchy korekcyjne swoim zasięgiem są mniejsze niż maksymalna korekta w całej fali spadkowej z okolic 4,12.
EURUSD
Notowania eurodolara odreagowują silne piątkowe spadki. Z powodu braku istotnych danych makroekonomicznych w dniu dzisiejszym, większą rolę może odgrywać analiza techniczna. Istotną strefie oporu wyznacza rejon 1,4550-1,4585. Przełamanie tego poziomu będzie bodźcem do powrotu EURUSD w okolice maksimów lokalnych. Aktualnym wsparciem pozostają okolice 1,4307.
GBPUSD
Notowania funtdolara oscylują powyżej istotnego wsparcia na poziomie 1,6343 wynikającego z połowy zniesienia całości fali wzrostowej kształtującej się od końca marca tego roku. Brak czynników fundamentalnych, które mogłyby by wesprzeć funta powoduje, że spodziewamy się przełamania wyżej wspomnianego wsparcia i powrotu do trendu spadkowego. Najbliższym oporem pozostają okolice 1,6460.
USDJPY
Notowania USDJPY zachowują się bardzo stabilnie w ostatnim czasie. Kurs wybronił wsparcie w postaci zniesienia Fibo 61,8% całości fali wzrostowej i odreagowuje nico ostatnie spadki. Poprawa nastrojów na giełdach może przynieść dalsze osłabienie jedna. Ewentualny powrót poniżej 80 jenów za dolara grozi ewentualnymi interwencjami. Najbliższy opór znajduje się w rejonie 81,20.
Anna Wrzesińska
IDM SA

d3srbj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3srbj7