Trwa ładowanie...
d4aan5w
d4aan5w
Dom Maklerski BZ WBK
Gospodarka

Mozolna wspinaczka

Perspektywa Polski zdaniem agencji ratingowej Standard & Poor’s jest stabilna. Głównym wyzwaniem dla rządu - zdaniem agencji - jest wprowadzanie reform strukturalnych wspierających produktywność i obniżenie poziomu długu publicznego. Drugą ważną informacją podaną na środowej sesji są dane o spadku produkcji przemysłowej w Niemczech o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca.
Share
d4aan5w

Nasz zachodni sąsiad jest największym importerem polskich produktów, spowolnienie gospodarcze może więc wpływać na kondycję finansową polskich eksporterów. Warszawski rynek do otwarcia handlu w Sanach Zjednoczonych zachowywał się bardzo stabilnie, dopiero ostatnie dwie godziny handlu przyniosły nieznaczne ożywienie na rynku, w wyniku czego indeks największych spółek WIG20 zyskał 0,12 proc., a szeroki WIG wzrósł symbolicznie 0,07 proc. Obroty na rynku były niższe niż we wtorek, nieznacznie przekroczyły 500 mln zł.

Dzisiaj największym zainteresowaniem cieszyły się akcje KGHM-u. Obrót na walorach miedziowej spółki przekroczył 120 mln zł. Chinom, które są głównym importerem miedzi, grozi spowolnienie gospodarcze, a co za tym idzie – rodzi to obawy o kształtowanie się cen tego surowca w przyszłości. Nie dziwi więc zachowanie cen lubińskiej spółki, która straciła dzisiaj ponad trzy procent. Słabo zachowywały się także inne spółki surowcowe: JSW (-1,66 proc.), Bogdanka (-122 proc.) i Lotos (-0,88 proc.). Analitycy Deutsche Banku obniżyli rekomendację dla JSW do „trzymaj”. Societe Generale obniżyło cenę docelową dla Bogdanki do 142 zł. Liderem wzrostów był Synthos, który poinformował, iż wezwanie na akcje Puław nie doszło do skutku. Dobre nastroje panowały także wśród posiadaczy akcji Banku Handlowego, który zyskiwał 2,29 proc. Zyskiwały na wartości akcje TP S.A., pomimo iż Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął rozmowy z operatorami w sprawie zmian opłat za zakończenie połączenia (Mobile Termination Rates). Ewentualne
obniżenie stawek MTR sugerowane przez UKE wpłynie na spadek przychodów TP S.A.

Na szerokim rynku imponujące wzrosty zanotowały między innymi takie spółki jak Resbud, Anti i Kofola. Wyniki za drugi kwartał podał BGŻ. Strata netto wyniosła 1,02 mln zł, podczas gdy rok wcześniej bank miał 26,5 mln zł zysku, odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły 115,4 mln zł. Bank zawiązał w pierwszej połowie roku rezerwy o wartości 157,7 mln zł. Pomimo nie najlepszych osiągnięć walory nie zmieniły dzisiaj wartości i na koniec za jedną akcję trzeba było zapłacić 71 zł.

d4aan5w

Obecnie istotną linią wsparcia na indeksie największych spółek jest 2207 pkt, natomiast opór kształtuje się na poziomie 2300 pkt. Indeks największych spółek w tym tygodniu wyraźnie wytracił impet wzrostowy. Od drugiej połowy lipca indeks zyskał blisko 150 punktów. Taka aprecjacja może zachęcać inwestorów do realizacji krótkoterminowych zysków. Niepokojąco wygląda szerokość rynku, spółek zyskujących było zaledwie 127 przy 177 tracących na wartości. Niepewność w strefie euro powoduje obecnie wstrzymywanie się części inwestorów od inwestycji w bardziej ryzykowne instrumenty finansowe.

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d4aan5w

Podziel się opinią

Share
d4aan5w
d4aan5w