Trwa ładowanie...
d9t1a6a

MPiPS: 40 milionów na żłobki w gminach (komunikat)

...

Share
d9t1a6a

11.04. Warszawa - MPiPS informuje:

108 gmin dostanie łącznie 40 milionów złotych z programu Maluch 2014 na utrzymanie placówek opieki dla najmłodszych. Dofinansowanych będzie 5481 miejsc w żłobkach i klubikach dziecięcych.

O wsparcie na tym etapie mogły ubiegać się gminy. Środki przeznaczone na działanie gminnych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 otrzymały wszystkie projekty zgłoszone do konkursu - żłobki z 99 gmin, klubiki z 9 gmin i opiekunowie dzienni z 2 gmin. W sumie to 5481 dofinansowanych miejsc dla maluchów.

- To trzeci rok funkcjonowania programu. Mamy już w Polsce 1511 żłobków i klubików dziecięcych. Cieszę się, że dzięki niemu mogą otrzymać dodatkowe wsparcie. Środki z konkursu zmniejszają opłaty ponoszone przez rodziców i ułatwiają im powrót do pracy - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

d9t1a6a

Program Maluch dofinansowuje wydatki związane z powstawaniem i działaniem żłobków i klubików dziecięcych. W zgłoszeniu można zawrzeć koszty związane m.in. z wynagrodzeniami dla opiekunów, składkami, najmem i utrzymaniem lokalu oraz wyżywieniem dzieci. Dofinansowanie może wynieść nawet 80 proc. kosztów projektu.

Dzięki zmianom w ustawie żłobkowej w 2013 roku, o dotację mogą się ubiegać zarówno gminy, jak i przedsiębiorcy, osoby fizyczne czy organizacje pozarządowe. W programie mogą wziąć udział również wtedy, gdy żłobek lub klubik dziecięcy dostały już wsparcie z POKL.

Tegoroczny program Maluch jest realizowany w jednej edycji podzielonej na trzy moduły. Moduł pierwszy dotyczy tworzenia nowych miejsc opieki nad najmłodszymi, drugi i trzeci - utrzymania już istniejących. Dwa pierwsze skierowane są do gmin, trzeci do pozostałych podmiotów - w tym module dotację można uzyskać także na miejsca dopiero planowane do utworzenia w ciągu całego 2014 roku. Ofertę mogą złożyć wszystkie podmioty, które opiekują się dziećmi do 3 roku życia, także większe ośrodki. - Jeżeli przedszkole prowadzi też żłobek dla najmłodszych, również może zgłosić ofertę w programie - dodaje minister.

15 maja ministerstwo ogłosi wyniki pozostałych części konkursu: na tworzenie nowych miejsc opieki oraz na funkcjonowanie już istniejących. W sumie na tworzenie i działanie placówek dla najmłodszych ministerstwo przeznaczy w 2014 roku 101 milionów złotych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d9t1a6a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9t1a6a
d9t1a6a