Trwa ładowanie...
d36fdep
d36fdep
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MR: na konta POIiŚ wpłynęło 665 mln euro odblokowanych przez KE

Na konta Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wpłynęło 665 mln euro, odblokowane kilka dni temu przez Komisję Europejską - poinformował we wtorek wiceminister rozwoju Witold Słowik. Przypomniał, że były to środki wstrzymane po czerwcowym audycie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d36fdep

"Dzisiaj wpłynęły środki na konta programu +Infrastruktura i Środowisko+. I jest to kwota bardzo znaczna, bo 665 mln euro" - powiedział podczas konferencji wiceminister Słowik.

Komisja Europejska wstrzymała refundację środków z POIiŚ z powodu wątpliwości co do funkcjonowania w Polsce systemu oceny przetargów w zamówieniach publicznych. Wskazała na potrzebę uzyskania przez instytucje zaangażowane w realizację programu zapewnienia, że kontrole zamówień publicznych realizowane przez Urząd Zamówień Publicznych, spełniają wymogi określone w przepisach unijnych dla kontroli projektów współfinansowanych ze środków UE.

Wiceminister Słowik wyjaśnił, że resort rozwoju dokonał stosownych zmian, by spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej. 14 listopada br. do Komisji został wysłany wniosek o płatność - mówił. Dodał, że KE zaakceptowała go w dwa dni.

d36fdep

"W sumie zostało certyfikowane 3,9 mld zł, z tego komponent unijny to jest właśnie ta kwota" - wskazał wiceszef MR.

Na początku listopada wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński poinformował, że Polska miała wstrzymane prawie 4 mld zł, gdyż Komisja Europejska "zauważyła, iż sposób zatwierdzania procedur związanych z przetargami nie do końca odpowiadał jej oczekiwaniom".

We wtorek wiceminister Słowik wyjaśnił też, skąd wzięły się różnice między kwotami. "Do Komisji Europejskiej wysyłamy pełną kwotę wydatkowaną. Natomiast KE zwraca nam z tego udział unijny. Udział unijny w różnych projektach wynosi różnie, ale średnio w ramach POIiŚ to jest między 70 a 85 proc., więc ta kwota 665 mln euro to jest to, co KE do czasu wprowadzenia zmian w systemie nam wstrzymała" - powiedział.

Słowik podkreślił też, że KE oczekuje też, żeby "jak najszybciej składać jak najwięcej wniosków o płatność". "Mimo 60-dniowego terminu (rozpatrywania wniosków - PAP), jeżeli uda nam się do połowy grudnia złożyć kolejne wnioski o płatność z POIiŚ, Komisja Europejska deklaruje, że refunduje nam te środki jeszcze w tym roku" - wskazał.

d36fdep

Podziel się opinią

Share
d36fdep
d36fdep