MRiRW przygotowuje przepisy dot. wdrożenia unijnego pakietu pomocy dla mleczarzy

10 września br. KE ma opublikować rozporządzenie dotyczące pakietu wsparcia dla producentów mleka w UE o wartości 500 mln euro. Resort rolnictwa przygotowuje przepisy wdrażające tę pomoc w Polsce; będzie ona udzielana przez Agencję Rynku Rolnego.

Unijna pomoc dla producentów mleka - to 500 mln euro, z tego 150 mln euro dostaną producenci mleka za ograniczenie produkcji mleka, jest to kwota dla wszystkich krajów UE. Natomiast pomoc dostosowawcza dla producentów mleka lub dla producentów w innych sektorach hodowlanych przewidziana jest na 350 mln euro w skali UE, w tym dla Polski przewidziano 22,6 mln euro - przypomniał w poniedziałek resort rolnictwa.

Unijna pomoc ma poprawić sytuację podażowo-popytową na rynku mleka i wesprzeć działania prowadzące do stabilizacji sytuacji rynkowej.

Mechanizm pomocy finansowej dla producentów mleka za dobrowolne zmniejszenie dostaw będzie finansowany na jednolitych zasadach w całej UE - pomoc będzie wypłaca tym producentom, którzy w jednym w wyznaczonych przez KE trzymiesięcznych okresów zredukują dostawy mleka do podmiotów skupujących w stosunku do analogicznego trzymiesięcznego okresu poprzedniego roku kalendarzowego, tzw. okresu referencyjnego. Pierwszy okres redukcji dostaw mleka to miesiące październik - grudzień 2016 r., drugi: listopad 2016 r. - styczeń 2017 r., trzeci: grudzień 2016 r. - luty 2017 r. i czwarty: styczeń - marzec 2017 r.

Producenci będą musieli złożyć wniosek o pomoc, w którym wskażą planowaną wielkość redukcji dostaw mleka, przy czym wielkość ta nie może być mniejsza niż 3000 kg i większa niż 50 proc. ilości mleka sprzedanego w odpowiednim, okresie referencyjnym. Termin składania wniosków o pomoc w odniesieniu do pierwszego okresu redukcji (październik-grudzień 2016 r.) upływa 20 września 2016 r.

Stawka pomocy do redukcji dostaw mleka została określona na poziomie 14 euro za 100 kg zredukowanej ilości mleka. Jeżeli wielkość zmniejszenia dostaw mleka, do której producenci wnioskują o pomoc w skali UE, przekracza maksymalną wielkość redukcji dostaw, do której może być wypłacona pomoc, współczynnik przydziału zostanie zredukowany - zaznacza KE.

Kolejny wniosek ma dotyczyć wskazania ostatecznej wielkości redukcji dostaw mleka, do której wnioskują o pomoc. Wniosek ten ma być złożony w terminie 45 dni po zakończeniu okresu redukcji. Polska ma na ten cel 22,6 mln euro, kwota ta może być zwiększona przez środki z budżetu krajowego.

Pomoc ta będzie przysługiwała tym producentom, którzy realizują jedno lub więcej działań mających na celu zrównoważony rozwój gospodarstw i przyczyniających się do stabilizacji rynku. W projekcie zaproponowanym przez KE takimi działaniami może być: redukcja produkcji ponad przewidzianą wielkość; rolnictwo w małej skali; stosowanie ekstensywnych metod produkcji; stosowanie metod produkcji przyjaznych dla środowisk i klimatu; wdrażanie projektów współpracy; wdrażanie systemów jakościowych mających na celu promocję jakości i wartości dodanej; szkolenia w zakresie instrumentów finansowych i instrumentów zarządzania ryzykiem.

W najbliższym czasie przygotowane zostaną krajowe propozycje rozdysponowania tej pomocy, które następnie będą przedmiotem konsultacji społecznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)