Trwa ładowanie...

MRPiPS: 3,78 mln dzieci otrzymuje świadczenie 500+

- 3,78 mln dzieci otrzymuje świadczenie z programu 500+ - poinformowała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jak dodała, do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To najnowsze dane, po pełnych 6 miesiącach obowiązywania programu.

MRPiPS: 3,78 mln dzieci otrzymuje świadczenie 500+Źródło: PAP, fot: PAP/Lech Muszyński
d1wyiht
d1wyiht

Podczas czwartkowej debaty o programie Rodzina 500+ Rafalska poinformowała, że liczba pierwszych lub jedynych dzieci objętych świadczeniem, czyli po spełnieniu kryterium dochodowego, to 1,59 mln. Liczba drugich i kolejnych dzieci otrzymujących świadczenia to 2,19 mln.

Niemal 39 proc. dzieci objętych świadczeniem mieszka w gminach miejskich (1,46 mln), a ponad 36 proc. w gminach wiejskich (1,36 mln); pozostałe 0,95 mln, ponad 25 proc., to dzieci z gmin miejsko-wiejskich. W sumie w całej Polsce programem Rodzina 500+ objętych jest 55 proc. wszystkich dzieci do 18 lat. Najwięcej w woj. lubelskim (61 proc.) oraz w woj. podlaskim, podkarpackim i świętokrzyskim (60 proc.)

Podczas debaty CBOS zaprezentował swoje najnowsze badania na temat programu. Wynika z nich, że Polacy wydają pieniądze ze świadczenia najczęściej na odzież (31 proc.), obuwie (29 proc.), wyjazdy wakacyjne i książki lub pomoce edukacyjne (po 22 proc.).

Respondentów pytano też, czy ze względu na świadczenie wychowawcze zamierzają zrezygnować z pracy. Nikt nie odpowiedział twierdząco na to pytanie; 1 proc. pytanych zadeklarowało, że zamierza zmniejszyć bądź zmniejszyło wymiar czasu pracy, 5 proc. respondentów powiedziało natomiast, że zamierza podjąć lub podjęło pracę; nikt nie zadeklarował chęci zwiększenia wymiaru czasu pracy.

Świadczenie wychowawcze z programu 500+ wypłacane jest od 1 kwietnia. Przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach, po spełnieniu kryterium dochodowego, również na pierwsze dziecko.

d1wyiht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wyiht