Trwa ładowanie...
d2jcw9x

MRR chce, by w styczniu rząd zatwierdził program Inteligentny Rozwój

Resort rozwoju regionalnego chce, by rząd zatwierdził w styczniu kształt programu Inteligentny Rozwój, z którego w latach 2014-20 mają być współfinansowane inwestycje w innowacje. W poniedziałek zaczęły się konsultacje społeczne programu - powiadomiło MRR.
Share
d2jcw9x

Uwagi do projektu programu można zgłaszać do 14 października. Rzecznik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Piotr Popa powiedział PAP, że gotowy projekt programu ma być przekazany do akceptacji Rady Ministrów w drugiej połowie stycznia, a zaraz potem zostanie wysłany do Komisji Europejskiej. "Staramy się, by proces pisania programów przebiegał jak najszybciej i jak najsprawniej" - powiedział rzecznik.

Na realizację programu Inteligentny Rozwój ma być przeznaczona ponad jedna dziesiąta puli pieniędzy, jakie trafią do Polski z UE na realizację polityki spójności w latach 2014-2020. Wkład unijny do programu ma wynieść 7,6 mld euro. Razem z pieniędzmi krajowymi budżet Inteligentnego Rozwoju może wynieść około 10 mld euro. "Kwoty jeszcze nie są ostateczne" - zastrzegł rzecznik.

Program Inteligentny Rozwój zastąpi realizowany obecnie program Innowacyjna Gospodarka. Nowy program ma się koncentrować na budowie i wzmacnianiu powiązań między nauką a biznesem, rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw oraz poprawie jakości badań i pozycji polskich jednostek badawczych w Europie. Mają być z niego współfinansowane inwestycje w badania naukowe, rozwój technologiczny i innowacje, przy czym badania te mają prowadzić do komercyjnego wykorzystania ich wyników.

d2jcw9x

Pieniądze z programu mają też być przeznaczane na zwiększanie konkurencyjności firm, ale w znacznie mniejszym zakresie niż do tej pory. Dotacje, z jakimi przedsiębiorcy mieli do czynienia do tej pory w programie Innowacyjna Gospodarka, będą przeniesione do programów regionalnych, realizowanych przez województwa.

Po pieniądze z programu będą mogły sięgać firmy - w szczególności małe i średnie, jednostki naukowe, klastry i instytucje otoczenia biznesu, takie jak parki naukowo-technologiczne, centra transferu technologii, sieci tzw. aniołów biznesu czy fundusze kapitałowe.

d2jcw9x

Podziel się opinią

Share
d2jcw9x
d2jcw9x