Trwa ładowanie...
d1c9ei6

MRR: prosimy o ostrożne korzystanie z raportu KPMG (komunikat)

...

d1c9ei6
d1c9ei6

25.07. Warszawa - MRR informuje:

Opublikowany na stronie internetowej KPMG raport "EU Funds in Central and Eastern Europe 2011" w części dotyczącej Polski zawiera błędy merytoryczne i metodologiczne rzutujące na wiarygodność zaprezentowanych danych.

Przede wszystkim błędnie podano kwotę 82,872 mld euro, jako pulę środków dostępnych dla Polski na lata 2007-2013, pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz z publicznego wkładu krajowego.

Metodologia przyjęta przez autorów zakładała, że wszelkie wyliczenia procentowe, np. dotyczące kontraktacji czy płatności, zostaną dokonane poprzez odniesienie łącznego dofinansowania UE oraz krajowego wkładu publicznego do dostępnej alokacji.

d1c9ei6

W efekcie obliczenia dokonane na potrzeby raportu - zarówno stopień kontraktacji, jak i płatności - są błędne. Przez to wnioski ogólne dotyczące całego raportu KPMG są nieprawidłowe.

Jak powszechnie wiadomo Polsce na lata 2007-2013 z funduszy europejskich przypadła kwota w wysokości 67,3 mld euro. Dodatkowo w 2011 r. Polska uzyskała środki w ramach tzw. dostosowania technicznego powiększające dostępną pulę o ok. 0,6 mld euro. Było to wynikiem osiągnięcia przez Polskę lepszych wyników gospodarczych niż szacowała Komisja Europejska w momencie ustalania budżetu na lata 2007-2013. Zatem kwota alokacji, do której należy odnosić poziom kontraktacji i płatności wynosi 67,9 mld euro.

Komisja Europejska rozlicza państwa członkowskie z funduszy jakie każdy kraj otrzymał z budżetu Unii Europejskiej. Dlatego najbardziej wiarygodną metodą przy określaniu stopnia wykorzystania funduszy unijnych jest posługiwanie się kwotami odnoszącymi się jedynie do środków UE. Zgodnie z tak przyjętą metodologią, wg danych na koniec 2011 r. poziom dofinansowania UE w zawartych umowach wyniósł 195,2 mld zł, co oznacza, że wykorzystanie dostępnych dla Polski funduszy europejskich osiągnęło poziom 72,6 proc. Natomiast wartość dofinansowania UE we wnioskach o płatność wyniosła 86,7 mld zł, co oznacza wykorzystanie alokacji dostępnej dla Polski na poziomie 32,3%. Wartości te są znacznie wyższe, niż wyliczenia zawarte w raporcie KPMG.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ akuc/

d1c9ei6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c9ei6