MRR ws. Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (komunikat)
...
11.12. Warszawa - Rzecznik prasowy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego informuje:
Polska usprawnia system rachunkowości i rewizji finansowej z pomocą Szwajcarii i Banku Światowego.
Uruchomiony zostaje projekt "Budowa zdolności instytucjonalnych i prawnych na poziomie krajowym w zakresie sprawozdawczości finansowej i audytu w sektorze prywatnym" realizowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Warszawa, 11 grudnia 2009 - Dziś w Ministerstwie Finansów przedstawiciele Ambasady Szwajcarii i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Banku Światowego podpisali umowy, które oficjalnie otworzyły nowy projekt w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej: Budowa zdolności instytucjonalnych i prawnych na poziomie krajowym w zakresie sprawozdawczości finansowej i audytu w sektorze prywatnym.
"W ostatnich latach rozszerza się zakres stosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej i Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej. W związku z tym konieczne jest rozpropagowanie znajomości tych standardów w środowiskach, których te regulacje dotyczą. Chodzi tu przede wszystkim o księgowych, biegłych rewidentów oraz administrację publiczną"- powiedziała Elżbieta Chojna-Duch, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów. "Dzięki wsparciu finansowemu ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz wiedzy i doświadczeniu Banku Światowego uda nam się to osiągnąć".
Projekt obejmuje upowszechnienie znajomości Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej i Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej. Cieszy w szczególności szerokie grono osób objętych specjalistycznymi szkoleniami w tym zakresie. Prowadzone w tym obszarze działania Banku Światowego, oparte o środki szwajcarskie zmierzać będą do:
- prawidłowego wdrożenia wymogów acquis communautaire w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej;
- zapewnienia pełnego wdrożenia acquis communautaire w praktyce;
- zapewnienia odpowiedzialnym za to osobom właściwych szkoleń.
Przyczyni się to z pewnością do zwiększonego udziału Polski we współpracy na forach międzynarodowych, gdzie już dziś tworzona jest większość prawa w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej.
"To bardzo ważny projekt dla Polski i dla Ministerstwa Rozwoju Regionalnego" - powiedział Adam Zdziebło, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego - "przeznaczono na niego 10 mln franków szwajcarskich z puli 489 mln w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Dzięki temu projektowi sektor sprawozdawczości finansowej otrzyma wsparcie poprzez możliwość realizacji kompleksowego programu zarówno krajowych jak i międzynarodowych szkoleń, z których polskie podmioty będą mogły skorzystać".
"Polska bardzo poważnie podchodzi do swoich obowiązków wynikających z wdrażania acquis communautaire w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej, dba nie tylko o przyjęcie stosownych regulacji, ale przede wszystkim o ich praktyczne wdrożenie, gwarantujące zrównoważony wzrost gospodarczy, zacieśnienie więzów łączących wspólny rynek europejski oraz zminimalizowanie ryzyka kryzysu finansowego"- powiedział John Hegarty, Szef Centrum ds. Reformy Sprawozdawczości Finansowej Banku Światowego. "To największy projekt w realizację którego zaangażowany jest Bank w regionie Europy i Azji Centralnej oraz kolejny krok w kierunku zmiany sposobu zaangażowania Banku Światowego w Polsce, w którym Bank Światowy oferuje płatne usługi doradcze".
"Projekt wspierający reformę systemów rachunkowości i rewizji finansowej w Polsce jest częścią wsparcia finansowego przyznanego przez Szwajcarię 12 krajom, które wstąpiły do Unii Europejskiej po 2004r. Pomoże on Polsce w dostosowaniu ram rachunkowości i rewizji finansowej do standardów międzynarodowych, co jest kluczowe z punktu widzenia długoterminowego sukcesu polskiej gospodarki. Podobne działania, skierowane na upowszechnienie przejrzystych standardów sprawozdawczości finansowej i rewizji finansowej są obecnie podejmowane przy wsparciu szwajcarskim również w Estonii, Słowenii i na Łotwie." - powiedział B,n,dict de Cerjat - Ambasador Szwajcarii w Polsce.
Wsparcie finansowe na poziomie 10 milionów franków szwajcarskich, nad którym pieczę sprawuje Ministerstwo Finansów pozwoli Bankowi Światowemu na realizację zaplanowanych działań. W trakcie trwającego ponad 6 lat projektu przeszkolonych zostanie między innymi ponad 6 tysięcy osób.
"Jestem przekonana, że gdy spotkamy się na konferencji zamykającej projekt w roku 2015, będziemy mogli pochwalić się osiągnięciem wszystkich celów, jakie dziś przed sobą postawiliśmy." - podsumowała Elżbieta Chojna-Duch, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kno/