Trwa ładowanie...
d24ufsu

MŚ: dzięki mobilnej aplikacji sprawdzisz stan powietrza w twojej okolicy

Za pomocą bezpłatnej mobilnej aplikacji "Jakość powietrza w Polsce" każdy może sprawdzić aktualne dane o stanie powietrza w swojej okolicy - przypomina ministerstwo środowiska.

Share
d24ufsu

Jak wyjaśnił rzecznik resortu Paweł Mucha w aplikacji dostępne są bieżące dane z automatycznych stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska rozmieszczonych na terenie całej Polski.

"Dzięki temu każdy użytkownik może uzyskać aktualną informację na temat zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy. Aplikacja sama wybierze stację, która znajduje się najbliżej użytkownika, ale w każdej chwili będzie też można sprawdzić dane z pozostałych punktów pomiarowych. To wygodne i nowoczesne rozwiązanie zostało przygotowane z myślą o osobach, które chcą uzyskać aktualną informację na temat zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy" - dodał.

Wyniki pomiarów podawane są w sześciostopniowej skali (od "bardzo dobrego" do "bardzo złego"), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie.

d24ufsu

Ministerstwo tłumaczy, że przykładowo ocena "dostateczna" oznacza, że długie przebywanie na otwartym powietrzu połączone z wysiłkiem fizycznym może mieć niekorzystne skutki zdrowotne, dlatego w legendzie znajduje się też zalecenie, aby rozważyć ograniczenie, skrócenie lub rozłożenie w czasie, aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Informacje o jakości powietrza są prezentowane zbiorczo, za pomocą tzw. indeksu ogólnego, który uwzględnia stężenia siedmiu zanieczyszczeń monitorowanych automatycznie, oraz oddzielnie dla poszczególnych substancji - pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu.

Aplikację można bezpłatnie pobrać dla systemu Android przez Google Play oraz dla systemu iOS przez Apple Store.

d24ufsu

Podziel się opinią

Share
d24ufsu
d24ufsu