MS: konsultacje z samorządami ws. reorganizacji sądów rejonowych (komunikat)

...

13.01. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Konsultacje Ministra Sprawiedliwości z przedstawicielami samorządów terytorialnych w sprawie reorganizacji sądów rejonowych.

- W wyniku zaplanowanej reformy nie zostanie zamknięty żaden sąd. Po wejściu zmian w życie obywatele nie będą mieli trudności w dostępie do wymiaru sprawiedliwości. Wręcz przeciwnie - elastyczne wykorzystanie pracy sędziów przyczyni się do krótszego oczekiwania na rozstrzygnięcia spraw w sądach - powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin w trakcie spotkania z samorządowcami apelacji wrocławskiej, łódzkiej i warszawskiej.

Dzisiejsze spotkanie to już kolejna tura konsultacji Ministra z przedstawicielami samorządów terytorialnych. Wcześniej o reorganizacji sądów rejonowych Minister dyskutował z włodarzami miejscowości apelacji szczecińskiej, gdańskiej, białostockiej i poznańskiej. W kolejnych dniach spotka się z samorządowcami z apelacji lubelskiej, rzeszowskiej, kieleckiej, katowickiej i krakowskiej. W sumie z Ministrem spotka się około 300 osób.

W Ministerstwie Sprawiedliwości prowadzone są prace reformujące strukturę organizacyjną sądownictwa powszechnego, podjęte przede wszystkim w celu racjonalnego wykorzystania kadry orzeczniczej. W ramach przedmiotowych działań planuje się zniesienie sądów rejonowych o obsadzie orzeczniczej do 14 sędziów (włącznie). Celem zmian jest stworzenie takiego modelu organizacyjnego sądownictwa, w ramach którego funkcjonować będą duże jednostki sądowe szczebla rejonowego.

W celu zapewnienia obywatelom dogodnego dostępu do sądu, wydziały jednostek przewidzianych do likwidacji przekształcone zostaną w wydziały zamiejscowe (cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych) sąsiednich, większych sądów.

W wyniku przeprowadzenia omawianej reorganizacji, w sądach rejonowych objętych zmianami, w których funkcjonować będą wydziały zamiejscowe, powstaną piony orzecznicze o odpowiedniej etatyzacji, co umożliwi lepsze i bardziej wydajne wykorzystanie zarówno kadry sędziowskiej, jak i referendarzy oraz asystentów sędziów. Należy bowiem zauważyć, że w małych jednostkach sądowych nieobecność jednego lub dwóch sędziów w wydziale powoduje poważne problemy z opanowaniem wpływu i bardzo często skutkuje szybkim narastaniem zaległości. Jednocześnie z uwagi na niewielką obsadę orzeczniczą wydziałów, możliwości przesunięcia sędziów między nimi są niewielkie.

- Reforma nie obejmuje wydziałów ksiąg wieczystych, które pozostaną bez zmian, w tych miejscowościach, co dotychczas - powiedział w trakcie spotkania Minister Jarosław Gowin.

Poszukiwanie oszczędności NIE stanowiło decydującej przesłanki dla podjęcia omawianych działań. Głównym celem reformy jest racjonalne wykorzystanie kadry orzeczniczej.

Wszystkie wystąpienia odnoszące się do planowanej reorganizacji, i zawarte w nich argumenty, wpływające od władz samorządowych i prezesów zainteresowanych sądów są przedmiotem wnikliwej analizy właściwych komórek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zakłada się, że omawiana reorganizacja zostanie przeprowadzona z dniem 1 lipca 2012 r.

- Jestem zwolennikiem prowadzenia konsultacji przez dialog, stąd inicjatywa spotkania z Państwem. Przeprowadzenie reformy jest konieczne. Od Państwa opinii zależy jednak jej ostateczny kształt, np. rozstrzygnięcie czy znoszony sąd będzie podlegał pod większy sąd rejonowy w miejscowości x, czy y. Nikt lepiej niż Państwo nie orientuje się bowiem w lokalnej specyfice - dodał Minister Sprawiedliwości.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)