MS: min. Kwiatkowski na dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów SN (komunikat)
...
17.05. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:
- Dzisiejsze spotkanie jest szczególną okazją do wyrażenia uznania dla Sądu Najwyższego za jego wkład w budowanie stabilnego ładu prawnego w Polsce, jak również autorytetu Polski w Unii Europejskiej - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie dorocznego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. W dzisiejszym spotkaniu, które poświęcone było działalności Sądu Najwyższego w 2010 r., poza ministrem sprawiedliwości, udział wziął także m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski.
- Znacząca pozycja ustrojowa i autorytet Sądu Najwyższego nie budzą dziś najmniejszych wątpliwości - mówił Krzysztof Kwiatkowski.
Minister sprawiedliwości przypomniał, że miniony rok przyniósł istotną dla wzajemnych relacji, pomiędzy Sądem Najwyższym i ministrem sprawiedliwości, zmianę. 31 marca 2010 r. wyłączono prokuraturę z systemu organizacyjnego władzy wykonawczej. Tym samym minister sprawiedliwości, który przestał być z urzędu prokuratorem generalnym, utracił możliwość wnoszenia do Sądu Najwyższego skargi kasacyjnej, czy też skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
- Rolą wymiaru sprawiedliwości jest co do zasady stosowanie prawa, podczas gdy władza ustawodawcza, a pośrednio również władza wykonawcza, biorą udział w stanowieniu prawa - powiedział minister sprawiedliwości. - Wysoki i stale wzrastający poziom wiedzy sędziów Sądu Najwyższego, w tym również coraz częściej obecna w orzecznictwie ocena rozwiązań polskiego systemu prawnego w kontekście rozwiązań prawno-międzynarodowych, są nieocenione - dodał.
Minister sprawiedliwości zapewnił, że zarówno on, jak i podległe mu służby, ze szczególną uwagą analizują zarówno uwagi zgłaszane do projektów legislacyjnych, jak i refleksje zawarte w orzecznictwie Sądu Najwyższego.
- Spoglądając na dorobek orzeczniczy Sądu Najwyższego w 2010 r. warto podkreślić, że szereg podjętych w tym czasie rozstrzygnięć pozostawało w związku z zakresem właściwości ministra sprawiedliwości i stało się inspiracją do podejmowania inicjatyw legislacyjnych - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Wydane w ubiegłym roku uchwały Sądu Najwyższego, zwłaszcza w powiększonym składzie, jako wywierające pośredni wpływ na praktykę sądów, winny przyczynić się nie tylko do ujednolicenia judykatury i usunięcia występujących w orzecznictwie wątpliwości, ale również do poprawy sprawności postępowań sądowych, co jest przedmiotem stałego zainteresowania ministra sprawiedliwości - dodał.
W związku ze zbliżającym się objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, minister Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę na istotną kwestię, jaką jest problematyka projektowanych zmian w prawie wspólnotowym, powiązanym z wymiarem sprawiedliwości. - Stawia to przed ministrem sprawiedliwości nowe zadania. Ze wszech miar wskazane i oczekiwane byłoby, gdyby Sąd Najwyższy zechciał wypowiedzieć się w przedmiocie planów polskiej prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości - powiedział minister, jednocześnie przekazując na ręce prezesa Sądu Najwyższego dokument przedstawiający te plany.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/