MS: minister sprawiedliwości na zjeździe radców prawnych (komunikat)
...
05.11.2010 | aktual.: 05.11.2010 13:08
05.11. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął dzisiaj udział w IX Krajowym Zjeździe Radców Prawnych.
- W pierwszej kolejności chciałbym złożyć gratulacje z okazji ponownego wyboru na stanowisko Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych Panu Prezesowi Maciejowi Bobrowiczowi - powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Jest do dowód najwyższego zaufania dla Pana dotychczasowej pracy - dodał.
W trakcie Zjazdu Minister podziękował Prezesowi oraz całemu środowisku radców prawnych za dotychczasową współpracę. Przypomniał także wspólne inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości i samorządu radcowskiego, m.in.: podpisanie Porozumienia o bezpłatnej pomocy prawnej dla najbliższych ofiar katastrofy smoleńskiej (Porozumienie podpisały także samorządy adwokatów i notariuszy), nieodpłatną pomoc prawną dla osób poszkodowanych w wyniku tegorocznych powodzi, a także program "Świadomy swoich praw obywatel", który ma na celu wprowadzenie praktycznej nauki prawa do szkół średnich.
- Tematem niezwykle dziś ważnym, co do którego toczy się gorąca dyskusja, także z udziałem radców prawnych, jest sprawa aplikacji radcowskiej - stwierdził Minister.
Przypomniał, że aplikacja ta cieszy się bardzo dużym powodzeniem - od lat do egzaminów wstępnych na nią przystępuje największa, w porównaniu do innych aplikacji, liczba osób (w 2010 r. ponad 5 tysięcy).
- Jest to niewątpliwie wyraz wysokiej oceny pozycji zawodu radcy prawnego na tle innych prawniczych zawodów zaufania publicznego - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Jest to również niewątpliwie dowód zaufania młodych prawników, którzy wierzą, że aplikacja radcowska przygotuje ich do należytego wykonywania zawodu radcy prawnego - dodał.
Aktualnie aplikację radcowską odbywa ponad 10 tysięcy osób, a kolejnych 1300 osób zostanie zapewne wpisanych na listy aplikantów w najbliższym czasie.
- Właściwe ich wyszkolenie jest dużym wyzwaniem dla samorządu. Wierzę, że samorząd temu sprosta - wszak w 2009 r. Krajowa Rada Radców Prawnych przyjęła uchwałę deklarującą gotowość przeszkolenia wszystkich osób zainteresowanych - przypomniał Minister.
Krzysztof Kwiatkowski podtrzymał także swoją, złożoną w sierpniu 2010 r., deklarację, iż przyszłoroczny egzamin radcowski zostanie przeprowadzony przy użyciu komputerów.
Minister przypomniał też, że w obecnym stanie prawnym, różnica pomiędzy uprawnieniami adwokata i radcy prawnego sprowadza się do niemożności ustanowienia radcy prawnego - obrońcą oskarżonego.
- Tę barierę co do zasady uważam za nieuzasadnioną - powiedział Minister. - W najbliższych tygodniach, w porozumieniu z samorządami zostanie przeze mnie powołany zespół ministerialny, który podejmie prace nad tą problematyką - zapowiedział Krzysztof Kwiatkowski.
Minister Sprawiedliwości zauważył, że w kontekście tej problematyki rodzi się pytania, czy wszyscy radcowie prawni są gotowi i zainteresowani ustawaniem ich obrońcami oskarżonych. Zdaniem Krzysztofa Kwiatkowskiego pytanie to jest niezwykle doniosłe, zważywszy zwłaszcza na będący konsekwencją poszerzenia uprawnień, obowiązek obejmowania przez radców prawnych roli obrońców z urzędu i odpowiadającą mu powinność, aby pomoc ta stanowiła rzeczywistą i kompetentną realizację konstytucyjnego prawa do obrony.
- Wydaje się, że w tej sprawie - ustalenia zasad i obszarów niezbędnego szkolenia uzupełniającego radców prawnych zainteresowanych pełnieniem obrony oskarżonych - inicjatywa winna należeć do władz krajowych samorządu - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Zagadnienie poszerzenia uprawnień radców prawnych oceniam jako niezwykle doniosłe nie tylko dla radców prawnych, ale przede wszystkim dla całego społeczeństwa - dodał.
Jego zdaniem trzeba też podkreślić, ze wśród prawniczych zawodów zaufania publicznego, radcowie prawni stanowią grupę najliczniejszą. Poszerzenie kompetencji radców prawnych winno też - według Ministra - poprawić dostępność do konstytucyjnego prawa do obrony.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tlom/ mhr/