Trwa ładowanie...
dympr0j

MS o spotkaniu ministrów sprawiedliwości RP i Federacji Rosyjskiej (komunikat)

...

Share
dympr0j

20.12. Warszawa - MS informuje:

Podpisanie Programu współpracy między Ministerstwami Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej na lata 2013-2015 - było głównym punktem dzisiejszego spotkania Jarosława Gowina z Aleksandrem Konowałowem.

Ministrowie spotkali się dzisiaj w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości RP w Warszawie.

Przyjęcie Programu Współpracy na lata 2013-2015 to jeden z punktów realizacji Memorandum o współpracy między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej, sporządzonego 4 czerwca 2010 r. w Łodzi.

dympr0j

Program w latach 2013-2015 przewiduje szereg przedsięwzięć realizowanych zarówno przez ministerstwa sprawiedliwości, jak i inne instytucje związane z szeroko pojętym wymiarem sprawiedliwości obydwu państw.

Ministerstwa wyraziły w nim m.in. zamiar spotkania ekspertów w sprawie organizacji wykonywania kar, w tym nie izolacyjnych oraz w sprawie resocjalizacji osób po odbyciu kary pozbawienia wolności; konsultacji ekspertów w sprawie stosowania Konwencji o przekazywaniu osób skazanych z dnia 21 marca 1983 roku; konsultacji ekspertów w sprawie zapewnienia obywatelom dostępu do informacji o obowiązującym ustawodawstwie i usługach świadczonych przez państwo w formie elektronicznej, a także zorganizowania seminarium na temat utworzenia, wprowadzania danych i prowadzenia elektronicznych baz danych z zakresu informacji prawnej.

- Pozytywnie oceniamy realizację Programu Współpracy ekspertów z lat 2010-2012. Oczekujemy równie intensywnej i efektywnej współpracy w ramach realizacji dzisiaj podpisanego Programu - powiedział Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Przed podpisaniem Planu Współpracy ministrowie rozmawiali m.in. o znaczeniu Porozumienia o decentralizacji obrotu prawnego w sprawach cywilnych. Przypomnijmy, Porozumienie to zostało podpisane w maju tego roku w trakcie wizyty ministra Jarosława Gowina w Sankt Petersburgu.

dympr0j

Minister Jarosław Gowin podtrzymał także zainteresowanie doprowadzeniem do zakończenia negocjacji Umowy o uzupełnieniu i ułatwieniu stosowania Europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z dnia 20 kwietnia 1959 roku oraz o szczególnych formach współpracy w sprawach karnych.

Kwestia ta była omawiana wielokrotnie w kontaktach dwustronnych, zarówno na spotkaniach ekspertów ministerstw sprawiedliwości obu państw, jak i na szczeblu samych ministrów sprawiedliwości.

- Jesteśmy zainteresowani tym, aby standardy współpracy polsko-rosyjskiej w sprawach karnych były zbliżone do nowoczesnych standardów prawnych, takich jak określone w II Protokole Dodatkowym do Europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 r. - powiedział Jarosław Gowin.

Ministrowie dyskutowali również na temat współpracy na forum Unii Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kos/

dympr0j

Podziel się opinią

Share
dympr0j
dympr0j