MS: posiedzenie Rady Polityki Penitencjarnej (komunikat)
...
07.06.2011 15:48
07.06. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:
Ustawa o Służbie Więziennej z 9 kwietnia 2010 r. dała możliwość powołania do życia organu doradczego ministra sprawiedliwości jakim jest Rada Polityki Penitencjarnej. To ważna inicjatywa. Rada stawia sobie bowiem za zadanie aktywne wspieranie rozwoju i przeobrażeń więziennictwa, w szczególności w zakresie inicjowania, analizowania i prowadzenia badań naukowych mających na celu wypracowanie koniecznych i skutecznych rozwiązań, dotyczących ustawowych zadań Służby Więziennej - mówił Krzysztof Kwiatkowski.
Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Penitencjarnej sekretarz stanu Stanisław Chmielewski wręczył akt powołania na członka Rady panu prof. zw. dr. hab. Marianowi Andrzejowi Filarowi.
Przypomnijmy, w skład powołanej przez ministra sprawiedliwości Rady Polityki Penitencjarnej wchodzą:
- prof. zw. dr hab. Brunon Hołysz - rektor Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie.
- prof. zw. dr hab. Marian Andrzej Filar - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Katedra Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej.
- prof. dr hab. Marek Jerzy Konopczyński - rektor Pedagogium Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie.
- prof. zw. dr hab. Krzysztof Piotr Krajewski - kierownik Katedry Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- prof. dr hab. Wiesław Ambroziak - kierownik Zakładu Resocjalizacji, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Studiów Edukacyjnych.
- prof. dr hab. Zbigniew Lasocik - Katedra Kryminologii i Polityki Społecznej, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.
- dr Monika Elwira Marczak - pedagog, wieloletni kurator społeczny dla dorosłych, adiunkt w Zakładzie Patologii Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Gdańskiego.
- płk dr Paweł Moczydłowski - socjolog, były dyrektor generalny SW.
- gen. dr Jacek Adam Pomiankiewicz - historyk, były dyrektor generalny SW.
- Stanisław Chmielewski - sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
- Beata Maria Wołosik - sędzia, delegowana do Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.
- Danuta Anna Przywara - prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
- prof. zw. dr hab. Teodor Szymanowski - Stowarzyszenie Penitencjarne "Patronat".
- Mariusz Kowarski - członek Zarządu Stowarzyszenia "Monar".
- Marek Jan Gajos - członek Stowarzyszenia Inicjatywa Samorządowa "Razem".
- ppłk Lidia Olejnik - dyrektor Zakładu Karnego w Lublińcu.
- płk Krzysztof Chojecki - dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady omówiono przebieg V Kongresu Penitencjarnego, który odbył się w dniach 23-25 maja 2011 r. w Popowie. Przewodnim jego tematem była modernizacja polskiego więziennictwa.
Rok 2010 był czasem szczególnym dla Służby Więziennej - mówił Krzysztof Kwiatkowski. Rozpoczęliśmy m.in. wdrażanie pierwszej od 50 lat reformy więziennictwa. Jej celem jest zwiększenie efektywności działania organów postępowania wykonawczego. W tym zakresie szczególne znaczenie ma sprawnie działająca, wykwalifikowana służba, ze zwiększoną liczbą funkcjonariuszy w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi oraz optymalnym wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Oczekiwanymi efektami tych działań będą m.in. skuteczniejsza resocjalizacja oraz wzmocnienie ochrony wewnętrznej, a tym samym poprawa bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych - dodał minister Krzysztof Kwiatkowski.
W listopadzie 2010r. zakończono jej I etap polegający na wdrożeniu oddziałów penitencjarnych. Reforma objęła zakłady karne i areszty śledcze powyżej 200 osadzonych. Oddziały penitencjarne stanowią wydzieloną część zakładu karnego/aresztu śledczego dysponującą oddzielną specjalnie dobraną kadrą obsługującą poszczególne grupy osadzonych, dobranych według takich kryteriów, jak stopień demoralizacji, stwarzane zagrożenie społeczne, podatność na resocjalizację.
W oddziałach penitencjarnych, mniejsze, komplementarne zespoły funkcjonariuszy, bez szczebli pośrednich, mogą szybciej i skuteczniej reagować na wszystko, co dzieje się w zakresie ich działania, na każde pojawiające się zagrożenie, na wszelkie niepokojące zachowania osadzonych. Przy tym zwiększono liczbę funkcjonariuszy pracujących w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi. Usprawniono obieg dokumentacji oraz przekazywanie informacji w ramach oddziału penitencjarnego. Wzrosła szybkość i sprawność w rozwiązywaniu bieżących problemów zarówno skazanych jak i funkcjonariuszy pełniących służbę w oddziale penitencjarnym. Zwiększyła się także odpowiedzialność personelu za podejmowane działania i ich efekty. Poprawie uległa organizacja i efektywność pracy funkcjonariuszy w zakresie realizowanych zadań.
Istotnym elementem reformy jest wzmocnienie ochrony wewnętrznej zakładów karnych i aresztów śledczych poprzez ograniczenie liczby zewnętrznych posterunków uzbrojonych i zastępowanie ich elektroniką (kamery, systemy alarmowe).
Koniecznością w reformowaniu służby ochronnej jest zdecydowane przesunięcie akcentów na dynamiczną ochronę wewnętrzną. Ochrona zewnętrzna obecnie jest w znacznym stopniu realizowana poprzez zastosowanie systemów elektronicznych. Takie rozwiązanie pozwoliło na przesunięcie znacznej liczby etatów do ochrony wewnętrznej. W wyniku podjętych działań w 2010 r. pozyskano w ochronie wewnętrznej jednostek penitencjarnych 828 etatów, a zlikwidowanych zostało 160 posterunków zewnętrznych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/