MS: stop stadionowym chuliganom (komunikat)

...

27.08. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

- Stadiony sportowe powinny być miejscem, gdzie bez obawy o swoje bezpieczeństwo, rywalizację w duchu fair play mogliby oglądać wszyscy, choćby rodzice z dziećmi. Niestety nie z winy prawdziwych kibiców, ale stadionowych chuliganów, nie jest to często możliwe - powiedział dzisiaj minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - Dostrzegamy ten problem. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło szereg działań, aby skutecznie walczyć z chuliganami - dodał.

O pomysłach resortu na walkę ze stadionowymi chuliganami minister Krzysztof Kwiatkowski mówił na dzisiejszej konferencji prasowej w Łodzi.

- Konieczność skutecznej walki ze stadionowymi chuliganami była jednym z powodów, opracowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości, głębokiej modyfikacji trybu przyspieszonego (czyli tzw. sądów 24-godzinnych), która weszła w życie 8 czerwca tego roku - przypomniał minister.

Zmiany te znacznie ułatwiają policji prowadzenie spraw w trybie przyspieszonym, redukując liczbę obowiązkowych czynności, w tym poprzez możliwość rezygnacji z natychmiastowego doprowadzania sprawcy przestępstwa do sądu, rezygnację z konieczności przesłuchiwania podejrzanego przez prokuratora, jeżeli został przesłuchany przez policję, i zniesienie wymogu udziału w każdej sprawie obrońcy.

- Dzięki tym zmianom policja będzie mogła mniejszym nakładem sił i środków prowadzić postępowania w sprawach chuliganów stadionowych, w wypadku których niejednokrotnie dochodzi do zatrzymania bardzo wielu, nieraz kilkudziesięciu albo kilkuset osób, i które angażuje znaczne siły policyjne - wyjaśnił minister.

- Wskazując na nowe możliwości, związane z trybem przyspieszonym, w lipcu tego roku wystąpiłem do ministra spraw wewnętrznych i administracji o zachęcenie policji do zdecydowanie szerszego stosowania nowych przepisów, wskazując, że będzie to stanowić również dobre "przetarcie" przed zbliżającym się Euro 2012, w wypadku którego tryb przyspieszony może okazać się szczególnie skutecznym instrumentem szybkiej reakcji na naruszenia prawa, w tym dokonywane przez przybyłych na mistrzostwa obcokrajowców - dodał Krzysztof Kwiatkowski.

Ważną zmianę w zakresie walki ze stadionowym chuligaństwem stanowi także nowelizacja, która wejdzie w życie na początku września tego roku, wprowadzająca kary, w tym pozbawienia wolności do lat 2 za złamanie orzeczonego wobec sprawcy przestępstwa popełnionego w związku z imprezą masową zakazu wstępu na takie imprezy.

- Niezależnie od tych ważnych nowelizacji, znacznie ułatwiających walkę z chuligaństwem w trakcie imprez sportowych, podjąłem także decyzję o przygotowaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości rozwiązań umożliwiających wprowadzenie monitoringu zachowania prawomocnie skazanego chuligana stadionowego za pomocą systemu dozoru elektronicznego (elektronicznej obrączki), która natychmiast zasygnalizuje złamanie przez niego zakazu wstępu na imprezy masowe, umożliwiając bardzo szybkie jego zatrzymanie - ogłosił minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Głównym tematem spotkania w Łodzi było przedstawienie dyrektorom tamtejszych liceów szczegółów - organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Krajową Radą Radców Prawnych - programu nauki prawa w szkołach ponadgimnazjalnych. Decyzją ministra sprawiedliwości pilotaż programu rozpocznie się w drugim semestrze rozpoczynającego się niebawem roku szkolnego i obejmie łódzkie licea.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)