MS: szkolenia dot. ochrony i opieki nad zabytkami (komunikat)
...
13.07. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zwrócił się do Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z prośbą o wprowadzenie do harmonogramu szkoleń na 2011 r. dodatkowych zagadnień. Tematyka szkoleń dotyczyć ma wykładni przepisów zawartych w ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 ze zm).
- W ostatnim czasie w różnych miejscach Polski, w tym m.in. w Łodzi, mieliśmy do czynienia z bulwersującymi przypadkami, dotyczącymi braku odpowiedniej ochrony zabytków. Praktyka dowodzi, że zarówno sędziowie jak i prokuratorzy widzą potrzebę poszerzenia swojej specjalistycznej wiedzy z tego zakresu - powiedział dzisiaj Krzysztof Kwiatkowski.
Minister Sprawiedliwości decyzję o dodatkowych szkoleniach ogłosił w Łodzi. To właśnie w tym mieście kilka tygodni temu (24 czerwca 2011 r.) doszło do wyburzenia wpisanej do ewidencji zabytków willi przy ul. Zgierskiej 213. Budynek pochodził z 1915 r. Spełniał, określone w definicji art. 3 pkt 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, warunki. Ponadto, wobec willi wszczęta była procedura administracyjna wpisu do wojewódzkiego rejestru zabytków.
Znowelizowana ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami weszła w życie nieco ponad rok temu (6 czerwca 2010 r.). Rozszerza katalog form ochrony zabytków o ustalenia ochrony także w decyzji o m.in. ustaleniu inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.
Ponadto, do art. 19 ustawy dodany został ust.1a wskazujący zabytki, których ochrona musi być bezwarunkowo uwzględniona w decyzjach, o których wyżej mowa. Są to zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków i ich otoczenie oraz inne zabytki nieruchome znajdujące się w gminnej ewidencji zabytków. Prowadzi to do zmiany charakteru prawnego gminnej ewidencji zabytków, traktowanej dotychczas wyłącznie jako materiał informacyjno-dokumentacyjny. W związku z powyższym zmiany dotykają także przepisów dotyczących ewidencji zabytków.
Nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wprowadziła również zmiany w ustawie Prawo budowlane oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, polegające na rozszerzeniu ochrony o zabytki ujęte w gminnej ewidencji zabytków, tym samym uzgadnianie z wojewódzkim konserwatorem zabytków planowanych przy nich działań inwestycyjnych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ stav/