MS: wizyta ministra Gowina w Rosji (komunikat)

...

15.05. Warszawa - Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Udział w II Międzynarodowym Forum Prawnym, spotkanie z ministrem sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Aleksandrem Konowałowem oraz podpisanie porozumienia o decentralizacji obrotu prawnego w sprawach cywilnych - to główne punkty rozpoczynającej się już jutro wizyty ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w Rosji.

W trakcie II Międzynarodowego Forum Prawnego minister Jarosław Gowin weźmie udział m.in. w panelu "Rozwój międzynarodowego i krajowego wymiaru sprawiedliwości: wyzwania, reformy, perspektywy", a także w sesji plenarnej "Polityka prawna XXI wieku: nowe wyzwania w kontekście globalnym".

W odbywającym się w Sankt Petersburgu Forum - poza ministrem sprawiedliwości RP - udział wezmą także ministrowie sprawiedliwości krajów Unii Europejskiej oraz spoza niej.

W piątek (18 maja 2012 r.) minister Jarosław Gowin weźmie udział w spotkaniu bilateralnym z ministrem sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Aleksandrem Konowałowem.

Ministrowie rozmawiać będą o m.in. realizacji programu współpracy między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej w latach 2010-2012, współpracy na kolejne lata oraz o kwestii zwrotu wraku prezydenckiego samolotu Tu-154M.

Tego też dnia ministrowie Jarosław Gowin i Aleksander Konowałow podpiszą porozumienie o decentralizacji obrotu prawnego w sprawach cywilnych.

Dotychczas przesyłanie wniosków pomiędzy polskimi i rosyjskimi sądami o doręczenia pism w spawach cywilnych, jak również o przeprowadzenie dowodów, odbywa się w sposób scentralizowany - z udziałem ministerstw sprawiedliwości obu państw. Oznacza to konieczność wyczerpania wieloetapowej i sformalizowanej procedury. Najbardziej dobitnym tego przykładem była konieczność przesyłania przez Ministerstwo Sprawiedliwości RP wniosku do Ministerstwa Sprawiedliwości w Moskwie - w sytuacji gdy wnioskodawcą był sąd w województwie warmińsko-mazurskim, a adresatem - sąd w Obwodzie Kaliningradzkim.

Porozumienie spowoduje, że współpraca zostanie zdecentralizowana - po obu stronach wyeliminowany zostanie udział ministerstw sprawiedliwości, a po stronie polskiej współpraca odbywać się będzie z udziałem sądów okręgowych.

Podobny model bezpośredniej współpracy sądów występuje od dawna w stosunkach między Polską a innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Przyjęte rozwiązania spowodują, że beneficjentem tego porozumienia będą nie tylko sądy obu państw, ale przede wszystkim osoby będące stronami sporów prowadzonych przed tymi sądami. Funkcjonowanie porozumienia zdecydowanie przyspieszy, usprawni, ułatwi i uprości postępowania w sprawach cywilnych, w tym gospodarczych prowadzonych przez polskich obywateli i polskie podmioty gospodarcze.

Porozumienie ułatwi także prowadzenie występujących stosunkowo często w obrocie polsko-rosyjskim spraw z zakresu prawa spadkowego oraz z zakresu prawa rodzinnego, w tym spraw o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
rosjawizytasądownictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)