Trwa ładowanie...
d4az0bz

MS ws. dostępu obywateli do wymiaru sprawiedliwości (komunikat)

...
Share
d4az0bz

05.07. Warszawa - Biuro Prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Krótszy czas oczekiwania przez obywateli na orzeczenia sądu - to główny cel zmian jakie już za niecały miesiąc - 1 sierpnia 2010 r. - wejdą w życie. Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski - w ostatni piątek (2 lipca 2010 r.) podpisał już w tej sprawie stosowne rozporządzenie.

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 lipca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości przewiduje następujące zmiany:

d4az0bz

- Sąd Apelacyjny w Białymstoku - obejmie obszar właściwości Sądów Okręgowych w: Białymstoku, Łomży, Olsztynie, Ostrołęce i Suwałkach.

- Sąd Apelacyjny w Łodzi - obejmie obszar właściwości Sądów Okręgowych w: Kaliszu, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku i Sieradzu.

- Sąd Apelacyjny w Warszawie - obejmie obszar właściwości Sądów Okręgowych w Warszawie i Warszawa-Praga w Warszawie.

Co oznacza, że już od 1 sierpnia 2010 r. wprowadzone zostaną zmiany organizacyjne polegają na przeniesieniu Sądu Okręgowego w Ostrołęce z obszaru Sądu Apelacyjnego w Warszawie do właściwości miejscowej Sądu Apelacyjnego w Białymstoku oraz przeniesieniu Sądu Okręgowego w Płocku z obszaru Sądu Apelacyjnego w Warszawie do właściwości miejscowej Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

d4az0bz

Zaproponowane zmiany mają na celu z jednej strony usprawnienie funkcjonowania sądów apelacji warszawskiej poprzez ich odciążenie, z drugiej zaś wzmocnienie apelacji białostockie i łódzkiej.

Zmiana organizacji wspomnianych zmian to przede wszystkim jednak korzyść dla obywateli. Dzięki przeniesieniu sądów okręgowych w Ostrołęce i Płocku poza apelację warszawską, czas oczekiwania na orzeczenie stołecznego sądu znacząco się skróci.

Do Sądu Apelacyjnego w Warszawie w 2009 roku wpłynęła największa liczba spraw w porównaniu z innymi sądami apelacyjnymi w kraju.

Według danych na koniec 2009 r. w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie odnotowano także największą pozostałość spraw (2.565), blisko 8 razy większą od najmniejszej pozostałości spraw w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie (287), 4 razy większą od pozostałości spraw w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku (540 spraw) oraz 2 razy większą od pozostałości spraw w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi (1.221 spraw).

d4az0bz

Wprowadzane już od 1 sierpnia zmiany usprawnią funkcjonowanie apelacji warszawskiej.

Do Sądu Apelacyjnego w Warszawie wpływa duża liczba spraw, przy czym znaczna ich część to sprawy trudne, skomplikowane i pracochłonne. Przekazanie części spraw do sąsiednich sądów apelacyjnych korzystnie wpłynie na sprawność postępowań prowadzonych w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Tym samym zagwarantowany zostanie dogodny dostęp obywateli do sądu, rozumiany m.in. jako rozpoznanie sprawy bez zbędnej zwłoki. Sprawy odwoławcze z okręgów ostrołęckiego i płockiego przekazane zostaną bowiem odpowiednio do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku i do Sądu Apelacyjnego w Łodzi, gdzie będą szybciej rozstrzygnięte.

Treść Rozporządzenia wraz z jego uzasadnieniem dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d4az0bz

Podziel się opinią

Share
d4az0bz
d4az0bz