Trwa ładowanie...
d1kzrbs

MS ws. polsko-węgierskiej prezydencji w Radzie UE (komunikat)

...

Share
d1kzrbs

29.10. Warszawa - rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości informuje:

2011 r. - węgierska i polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Spotkanie ministrów sprawiedliwości Polski i Węgier.

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się dzisiaj z Tiborem Navracsics'em - Wicepremierem Republiki Węgierskiej, Ministrem Sprawiedliwości i Administracji Państwowej.

d1kzrbs

Obustronne rozmowy poświęcone były przede wszystkim priorytetom zarówno węgierskiej, jak i polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Węgrzy przewodnictwo w Unii obejmą 1 stycznia 2011 r., pół roku później (1 lipca 2011 r.) obejmie je Polska.

- Hasłem przewodnim polskiej Prezydencji w obszarze wymiaru sprawiedliwości będzie "Ochrona praw obywateli w Unii Europejskiej" - poinformował Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - W zakresie współpracy sądowej w sprawach cywilnych priorytetem będą natomiast m.in. działania mające na celu uproszczenie wykonywania przysługujących obywatelom praw w sferze majątkowej - dodał.

Jak poinformował węgierski Minister Sprawiedliwości priorytetem jego rządu w sferze wymiaru sprawiedliwości będzie m.in. pomoc obywatelom wspólnoty europejskiej w zapewnieniu ich podstawowych praw. - Tak, aby lepiej odczuwali korzyści płynące z członkowstwa w Unii. Chcemy wzmocnić Unię Europejską jako zbiorowość obywateli - powiedział Tibor Navracsics. - Węgierska Prezydencja będzie także doskonałym czasem na przygotowanie się do realizacji polskich priorytetów - dodał.

W trakcie spotkania Ministrowie uzgadniali także praktyczne aspekty realizacji Memorandum o współpracy zawartego pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości RP a Ministrem Sprawiedliwości Węgier 24 marca 2010 r. w Pradze w związku z Prezydencją w Radzie UE w 2011. Ustalili kalendarz spotkań ekspertów wchodzących w skład specjalnie powołanych zespołów roboczych.

d1kzrbs

Ministrowie ustalili także szczegóły polsko-węgierskiej współpracy w zakresie m.in. organizacji wspólnej konferencji dotyczącej praw konstytucyjnych oraz programu wymiany - od przyszłego roku - młodych prawników i odbywania przez nich staży w resortach sprawiedliwości. Węgierski Wicepremier i Minister Sprawiedliwości zaprosił także Krzysztofa Kwiatkowskiego na wystawę Katyńską, która w kwietniu 2011 r. zostanie otwarta w Budapeszcie.

Jednocześnie Wicepremier Republiki Węgierskiej i Minister Sprawiedliwości przedstawił w imieniu rządu węgierskiego propozycję realizacji programu dotyczącego wymiany młodzieży szkół średnich obu krajów oraz uruchomienia portalu internetowego poświęconego polsko-węgierskim związkom historycznym.

Krzysztof Kwiatkowski oraz Tibor Navracsics w towarzystwie wiceprezydenta m.st. Warszawy złożyli także kwiaty pod tablicą upamiętniającą Powstanie Węgierskie z 1956 r.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ tlom/

d1kzrbs

Podziel się opinią

Share
d1kzrbs
d1kzrbs