Trwa ładowanie...
d2ire0x

MS ws. posiedzenia Rady Stałego Partnerstwa UE-Rosja (komunikat)

...

Share
d2ire0x

11.10. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

- Posiedzenie Rady Stałego Partnerstwa UE-Rosja, które właśnie się zakończyło, pokazało bardzo wyraźnie, że właściwą drogą zbliżania się państw UE i strony rosyjskiej jest współdziałanie w duchu szacunku i zaufania - powiedział dzisiaj minister sprawiedliwości tuż po zakończeniu spotkania, w którym udział - poza ministrem sprawiedliwości RP - wzięli także m.in. minister sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Aleksander Konowałow, minister spraw wewnętrznych i administracji RP Jerzy Miler oraz rosyjski wiceminister spraw wewnętrznych Sergiej Buławin.

W trakcie Rady Stałego Partnerstwa UE-Rosja, poświęconego sprawom wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, Komisję Europejską reprezentowała komisarz Cecilia Malmstroem.

d2ire0x

- Zorganizowaliśmy to spotkanie na półmetku naszej prezydencji, równo sześć miesięcy po ostatnim szczycie, który miał miejsce w Sankt Petersburgu - przypomniał Krzysztof Kwiatkowski. - Rezultat naszych rozmów potwierdził tylko, jak duże znaczenie obie strony przykładają do otwartego i szczerego dialogu, zwłaszcza w kwestii tematów trudnych i delikatnych, takich w odniesieniu do których często nie prezentujemy tego samego punktu widzenia - dodał.

Minister sprawiedliwości RP podkreślił, że bardzo go cieszy doprowadzenie do postępu w zakresie współpracy sądowej pomiędzy Rosją a wspólnotą europejską.

- Wzmocnienie współdziałania w tym obszarze jest bowiem konieczne dla obu stron, ale też niezwykle istotne dla zwykłych obywateli. W szczególności dotyczy to spraw karnych. Wzajemna pomoc prawna w tym obszarze jest przedmiotem wspólnego zainteresowania Rosji i państw członkowskich UE - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

Minister wprawiedliwości RP przyznał, że jest zdania, iż ramy prawne współpracy pomiędzy Rosją i państwami członkowskimi UE zaczynają nabierać coraz bardziej wyraźnych kształtów. Jego zdaniem jest to związane z faktem, że w ciągu ostatnich pięciu lat Rosja ratyfikowała szereg konwencji międzynarodowych.

d2ire0x

- Myślę, że na dzisiejszym spotkaniu udało nam się rozpocząć dialog, który zaowocuje praktycznymi rozwiązaniami, które ułatwią wzajemną pomoc w sprawach karnych. Niezmiernie mnie cieszy, że w trakcie spotkania mogliśmy dokonać przeglądu postępów implementacji Mapy Drogowej na rzecz Wspólnej Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości - podsumował Krzysztof Kwiatkowski.

- Rosja niedawno przyjęła ustawę o ochronie danych osobowych, która pozostaje w zgodzie z Konwencją Rady Europy. Konwencja ta jest z kolei naszym wspólnym punktem odniesienia. Oczekujemy teraz, że Komisja Europejska szybko przedstawi swoją ocenę, czy stosowanie przepisów tej ustawy otworzy Rosji drogę do ukończenia trwających negocjacji dot. porozumień o współpracy z agencjami UE - dodał.

Krzysztof Kwiatkowski poinformował również, że w zakresie dwustronnych relacji polsko-rosyjskich ministrowie sprawiedliwości RP i Federacji Rosyjskiej zakończyli prace nad porozumieniem między resortami o bezpośrednim trybie porozumiewania się sądów w sprawach cywilnych, na podstawie umowy dwustronnej o pomocy prawnej i stosunkach prawnych 1996 r.

- Doprowadziliśmy do uzgodnienia i parafowania tekstu tego porozumienia - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Porozumienie będzie miało duże znaczenie praktyczne, gdyż zdecydowanie uprości i usprawni postępowanie sądowe. Pozwoli to na wyeliminowanie pośrednictwa ministerstw sprawiedliwości przy wykonywaniu przez sądy obu państw wniosków o pomoc prawną w sprawach cywilnych, a w szczególności w sprawach gospodarczych - tłumaczył Kwiatkowski.

d2ire0x

Minister sprawiedliwości przy okazji podziękował ministrowi Aleksandrowi Konowałowi za jego duże wsparcie w tych negocjacjach, ale też Komisji Europejskiej za wyrażenie zgody na prowadzenie rozmów dwustronnych w zakresie spraw cywilnych.

Posiedzenia Stałej Rady Partnerstwa mają charakter cykliczny - odbywają się dwa razy w roku na przemian, raz w Rosji, raz w kraju aktualnie sprawującym prezydencję w Radzie UE. W spotkaniu biorą udział również przedstawiciele Komisji Europejskiej, Sekretariatu Generalnego Rady UE, państwa sprawującego kolejną prezydencję w Radzie UE oraz agencji unijnych.

Spotkanie, organizowane przez polską prezydencję, odbywało się w warszawskim Zamku Królewskim.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2ire0x

Podziel się opinią

Share
d2ire0x
d2ire0x