Trwa ładowanie...
di574q6

MS ws. przywrócenia Kazimierza Olejnika do czynnej służby (komunikat)

...

di574q6
di574q6

27.11. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o przywróceniu Pana Kazimierza Olejnika, prokuratora Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku, do czynnej służby prokuratorskiej. Wniosek prokuratora Kazimierza Olejnika w tej sprawie trafił do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego 24 listopada 2009 r.

Przed podjęciem decyzji Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny zapoznał się z opiniami prawnymi przygotowanymi w Prokuraturze Krajowej oraz w Departamencie Legislacyjno-Prawnym Ministerstwa Sprawiedliwości. Ze względu na brak sprecyzowanej regulacji dotyczącej przywracania prokuratorów ze stanu spoczynku do czynnej służby, opinie te są podzielone. Mimo to, Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny zdecydował się rozstrzygnąć tę sytuację na korzyść prokuratora Kazimierza Olejnika.

W ustawie o prokuraturze (ani w stosowanej odpowiednio w tym zakresie ustawie - Prawo o ustroju sądów powszechnych) nie ma wyraźnej podstawy do podejmowania przez Prokuratora Generalnego decyzji o przywróceniu do czynnej służby prokuratora, który odszedł w stan spoczynku ze względu na stan zdrowia. Wydaje się jednak, iż podstawę taką można wywieść z samej konstrukcji stanu spoczynku, w połączeniu z normami, które umocowują ustrojowo Prokuratora Generalnego, a w szczególności art. 17 ust. 2 ustawy o prokuraturze, zgodnie z którym Prokurator Generalny jest przełożonym prokuratorów powszechnych i wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

di574q6

Przewidziane w art. 74 Ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych prawo powrotu sędziego (i odpowiednio - prokuratora) przeniesionego w stan spoczynku na skutek zmiany ustroju sądu lub zmiany granic okręgu sądowego, jeżeli nie został przeniesiony do innego sądu, stanowi zagwarantowane przez ustawę prawo podmiotowe, a zatem uprawnienie do żądania określonego prawem rozstrzygnięcia (roszczenie).

Zdaniem Ministra, nie oznacza to jednak braku możliwości powrotu do czynnej służby prokuratora przeniesionego w stan spoczynku z innych przyczyn, a w szczególności w przypadku odzyskania przez prokuratora przeniesionego w stan spoczynku z powodu choroby, zdrowotnej sprawności do pełnienia służby prokuratorskiej. Należy podkreślić, iż tego rodzaju twierdzenie w pełni koresponduje z orzecznictwem Sądu Najwyższego (m.in. z wyrokiem z dnia 26 lutego 2004 r. - sygn. akt III AO 23/03), jak również ze szczególnym charakterem "stanu spoczynku" prokuratora, będącego pochodną jego stosunku służbowego.

Jednocześnie informujemy, iż dostrzegając powyższy problem, w Ministerstwie Sprawiedliwości opracowywany jest projekt nowelizujący ustawę Prawo o ustroju sądów powszechnych, który precyzuje przepisy dotyczące powrotu sędziego (i odpowiednio - prokuratora) ze stanu spoczynku do czynnej służby. Projekt znajduje się obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

di574q6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di574q6