MSP: działania podejmowane ws. siedziby IPN (komunikat)

...

23.08.2012 | aktual.: 23.08.2012 21:23

23.08. Warszawa - MSP informuje:

Informacja na temat działań podejmowanych przez Ministra Skarbu Państwa w sprawie zapewnienia siedziby dla Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Instytut Pamięci Narodowej - jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej został ustawowo wyposażony w chwili jego utworzenia w mienie Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz jej komisji okręgowych (art. 68 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu). W późniejszym okresie pozyskanie nieruchomości przez Instytut mogło polegać wyłącznie na:

  1. nabyciu nieruchomości w imieniu Skarbu Państwa na własność lub w użytkowanie wieczyste bezpośrednio przez państwową jednostkę organizacyjną,2. pozyskaniu nieruchomości Skarbu Państwa w trwały zarząd (o ile nieruchomość odpowiadająca potrzebom jednostki organizacyjnej znajduje się w zasobie nieruchomości Skarbu Państwa).

Do 31.12.2008 r. kompetencje w zakresie ustanawiania trwałego zarządu nieruchomościami, wchodzącymi w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa posiadał minister właściwy do spraw administracji.

Od 1.01.2009 r. w kompetencje do ustanawiania dla instytucji państwowych (wymienionym w art. 60 ugn) oraz instytucji rządowych (wskazanym w art. 60a ugn) trwałego zarządu został wyposażony Minister Skarbu Państwa na mocy nowelizacji ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (ugn).

Możliwość przekazania nieruchomości instytucji państwowej, jakim jest IPN, w trwały zarząd istniało i istnieje tylko w przypadku wskazania takiej nieruchomości przez starostę (prezydenta miasta na prawach powiatu) z zasobu nieruchomości Skarbu Państwa. Wynika to z faktu, że ustawa określa odmienne sposoby gospodarowania nieruchomościami w przypadku instytucji państwowych oraz instytucji rządowych. I tak, po ustanowieniu trwałego zarządu:1) nieruchomości wykorzystywane na potrzeby instytucji państwowych (tj. Kancelaria Sejmu, Sąd Najwyższy, NIK, IPN) są nadal ewidencjonowane przez starostów (prezydentów miast na prawach powiatu), 2) nieruchomości wykorzystywane na potrzeby instytucji rządowych (tj. ministerstwa i urzędy wojewódzkie) są ewidencjonowane przez Ministra Skarbu Państwa.

Oznacza to, że w przypadku gospodarowania nieruchomościami na potrzeby instytucji rządowych, Minister Skarbu Państwa posiada szersze kompetencje, w tym m.in. do nabywania nieruchomości na potrzeby ww. instytucji lub zamiany nieruchomości Skarbu Państwa na nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego. Może również zadysponować nieruchomością po wygaszeniu trwałego zarządu, podejmując w tym zakresie swobodnie decyzje co do sposobu jej zagospodarowania, stosownie do konkretnej sytuacji i potrzeb administracji rządowej. Biorąc jednak pod uwagę rolę i znaczenie Instytutu dla demokratycznego państwa, Minister Skarbu Państwa ponadstandardowo podejmował próbyzapewnienia IPN siedziby.

ISTOTNE DATY W PROCESIE POSZUKIWANIA SIEDZIBY DLA IPN

2000 - 2005Próby zamiany nieruchomości

5 października 2000 roku RUCH S.A., Skarb Państwa oraz IPN zawarły porozumienie w sprawie zamiany nieruchomości przy ul. Towarowej na nieruchomość przy ul. Marszałkowskiej 3/5 stanowiącej mienie polikwidacyjne pozostałe po RSW "Prasa - Książka - Ruch". We wrześniu 2002 roku, po zakończeniu likwidacji nieruchomość została przekazana do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, którym gospodaruje Prezydent m.st. Warszawy. W ten sposób Minister Skarbu Państwa wywiązał się ze zobowiązań wynikających z zawartego Porozumienia. Zamiana nie mogła jednak zostać zrealizowana z uwagi na ujawnienie roszczeń byłych właścicieli nieruchomości przy ul. Marszałkowskiej 3/5. W związku z tym RUCH S.A. zaproponowano nieruchomości zamienne. Pomimo zaangażowania się w proces Prezydenta m.st. Warszawy i przedstawienia przez niego zlokalizowanych w Warszawie nieruchomości:- Al. Jerozolimskie 32, - ul. Augustówka 11A, - ul. Nowy Świat 58 - ul. 11-go Listopada 17/19, - ul. Jagiellońska 49, - ul. Targowa 76, nie udało się zrealizować
Porozumienia, gdyż strony prezentowały odmienne stanowiska w zakresie ekwiwalentności transakcji.

2006Ostatni moment na możliwość wyłączenia części majątku RUCH w postaci nieruchomości przy ul. Towarowej przed rozpoczęciem prywatyzacji spółki

22 grudnia 2006 r. RUCH SA zadebiutował na giełdzie. Upublicznienie Spółki i rozwodnienie akcjonariatu spowodowało, że po tej dacie wydzielenie części majątku i nieodpłatne przekazanie go IPN, obniżyłoby wartość rynkową RUCH. Tym samym obniżyłoby cenę posiadanych przez akcjonariuszy akcji, którzy zainwestowali swoje pieniądze, licząc na umacnianie się pozycji spółki. Minister Skarbu Państwa decydując o debiucie spółki na giełdzie w 2006 roku nie skorzystał z przysługujących uprawnień właścicielskich polegających na wyłączeniu z procesu prywatyzacji części majątku RUCH S.A. i tym samym ciężar realizacji postanowień Porozumienia scedował na Prezydenta m.st. Warszawy.

2009 - 2012Oferty nieruchomości do przeprowadzki

Mimo braku ustawowego obowiązku w zakresie pozyskiwania nieruchomości na potrzeby instytucji państwowych jaką jest IPN, Minister Skarbu Państwa, mając na uwadze rolę Instytutu, przekazywał IPN informacje o możliwości oddania nieruchomości w trwały zarząd. W latach 2009 - 2012 Instytutowi przedstawiono następujące propozycje nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych położonych w Warszawie:1. ul. Nowowiejskiej 5/ Polnej 476A, pow. użytkowa ok. 1400 m2 2. ul. Jagiellońska 49, pow. działki ok. 40.850 m2 3. ul. Kolumba, pow. działki ok. 1.400 m2 4. ul. 11 Listopada, pow. działki ok. 25.350 m2 5. ul. Nowy Świat 21, pow. użytkowa ok. 390 m2 6. ul. Smolna 12, pow. użytkowa 3.220 m2 7. ul. Tamka 1, pow. użytkowa ok. 2.500 m2 8. ul. Puławska 2B, pow. użytkowa ok. 400 m2 9. ul. Marszałkowska 3/5, pow. użytkowa ok. 560 m2 10. ul. Racławicka 132, pow. działki ok. 10,2 ha 11. ul. Dominikańska 9, pow. użytkowa ok. 10.200 m2 (możliwość zadysponowania nieruchomością po zakończeniu likwidacji TECHFILM sp. z o.o.)

W ocenie Instytutu nieruchomości te nie odpowiadały jego potrzebom lub ich zagospodarowanie wiązało się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów. W związku z tym IPN nie występował z wnioskiem o ustanowienie trwałego zarządu.

2012Aktualne propozycje

Obecnie aktualne pozostają oferty dotyczące nieruchomości przy ul. Dominikańskiej 9 po spółce Techfilm, która jest w tej chwili w procesie likwidacji. Realny termin możliwego przekazania nieruchomości to koniec 2012.

Ponadto 13 sierpnia br. ofertę dla IPN złożyła także Agencja Rozwoju Przemysłu. Dotyczy ona sprzedaży lub wynajmu lokalu biurowego przy ul. Wołoskiej 7 o pow. użytkowej ok. 6800 m2 wraz ze 130 miejscami parkingowymi. ARP jest gotowa do negocjacji stawki czynszu najmu oraz zwolnienia najemcy z czynszu w pierwszych miesiącach najmu. ARP jest także właścicielem nieruchomości przy ul. Twardej 44 w Warszawie o pow. 1196,04 m2, które również może zaoferować IPN na wynajem lub sprzedaż.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/ jbr/

Źródło artykułu:PAP
rządmspinstytucje
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)