MSP: Ostachowicz zajmie się w Orlenie m.in. funduszami rozwojowymi
Igor Ostachowicz, do niedawna jeden z najbliższych współpracowników premiera Donalda Tuska, został w środę członkiem zarządu PKN Orlen. Wg MSP wzmocni on zarząd w zakresie komunikacji korporacyjnej, będzie odpowiadał m.in. za pozyskiwanie funduszy rozwojowych.
Na to stanowisko powołała go rada nadzorcza płockiego koncernu na wniosek Ministra Skarbu Państwa - podała spółka. Po jego nominacji zarząd płockiego koncernu liczy 6 osób.
W przekazanym w czwartek PAP komunikacie MSP informuje, że zgodnie ze statutem PKN Orlen do czasu zbycia ostatniej akcji przez Skarb Państwa jeden członek zarządu jest powoływany i odwoływany na wniosek Ministra Skarbu Państwa. "Minister Skarbu Państwa chcąc wykorzystać wieloletnie doświadczenie i unikalne kompetencje Igora Ostachowicza, skorzystał z przysługującego mu prawa i złożył wniosek o powołanie go na członka zarządu" - podaje komunikat.
Ostachowicz objął stanowisko prezesa ds. korporacyjnych i komunikacji, wzmacniając tym samym zarząd Orlenu w zakresie komunikacji korporacyjnej i "public affairs". Według informacji MSP Ostachowicz będzie odpowiadał również za kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym oraz za pozyskiwanie funduszy rozwojowych, w tym funduszy unijnych. "Wprowadzenie nowej kompetencji do zarządu spółki (pozyskiwanie funduszy europejskich) jest zgodne ze strategią Ministerstwa Skarbu Państwa w zakresie budowania wartości spółek w oparciu o inteligentny rozwój oraz ekspansję na rynki zagraniczne" - podaje komunikat.
Zarząd Orlenu funkcjonował do tej pory w pięcioosobowym składzie, czyli minimalnym wymaganym przez statut spółki. W ocenie ministra skarbu państwa nowe obszary działalności Orlenu stanowią dodatkową przesłankę do poszerzenia składu zarządu.
Zgodnie ze statutem PKN Orlen, w skład zarządu spółki może wchodzić od 5 do 9 członków, w tym prezes i wiceprezesi. Wszystkich członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza spółki. W statucie płockiego koncernu istnieje zastrzeżenie, że jedną osobę do zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza na wniosek Ministra Skarbu Państwa do czasu zbycia przez Skarb Państwa ostatniej akcji spółki. W tym właśnie trybie powołano Ostachowicza do zarządu płockiego koncernu.
Obecnie w skład zarządu PKN Orlen, oprócz Ostachowicza, wchodzą: prezes Jacek Krawiec, wiceprezes ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk oraz członkowie: ds. rozwoju i energetyki - Piotr Chełmiński, ds. produkcji Krystian Pater, ds. sprzedaży Marek Podstawa.
Ostachowicz jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jak wskazano w komunikacie płockiego koncernu - ma "wieloletnie doświadczenie w zakresie komunikacji społecznej, relacji międzynarodowych oraz zarządzania wizerunkiem".
Od 2007 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu, a od roku 2010 r. sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiadał za komunikację społeczną. Wcześniej był dyrektorem departamentu marketingu w PGE SA, a także doradcą ministra w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
W latach 2004-05 Ostachowicz był kierownikiem marketingu i promocji Medlab - Products sp. z o.o., a w latach 2002-04 dyrektorem ds. marketingu Unicolor SA. Od 1998 r. do 2002 r. był zastępcą dyrektora ds. marketingu ZIBI sp. z o.o., a wcześniej, od 1996 r., specjalistą ds. marketingu Biovena/Pol-Nil.
Ostatnio rzeczniczka rządu Tuska Małgorzata Kidawa-Błońska informowała, że po zmianie rządu Ostachowicz odchodzi z kancelarii premiera i "zamierza pisać książki".
Jako literat Ostachowicz ma na swoim koncie książki "Potwór i panna" oraz "Noc żywych Żydów", która obecnie wystawiana jest na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie.
PKN Orlen jest największym w Polsce podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej i jednym z największych w Europie. Posiada m.in. spółki zależne w Niemczech, Czechach i na Litwie, a także w Kanadzie.
Skarb Państwa ma 27,52 proc. akcji PKN Orlen, ING OFE - 9,35 proc., Aviva OFE - 7,01 proc., a pozostałe 56,11 proc. akcji należy do innych akcjonariuszy instytucjonalnych oraz indywidualnych.