Trwa ładowanie...
d14c6sy

MSP podpisało z PGE umowę sprzedaży Energi (opis)

...
Share
d14c6sy

29.09. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało w środę umowę sprzedaży akcji Energi na rzecz Polskiej Grupy Energetycznej - poinformowała PGE w komunikacie.

Umowa była parafowana w połowie września, ale resort czekał z jej podpisaniem na zmianę Polityki energetycznej Polski do 2030 roku.

Zmieniony dokument został przygotowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa w uzgodnieniu z ministrem gospodarki. Uchwała dopuszcza przejęcie przez Polską Grupę Energetyczną spółki Energa "z jednoczesnym zachowaniem odrębności oraz docelowym jej upublicznieniem". Argumentuje, że jest ono zasadne m.in. w związku z planami budowy elektrowni jądrowej.

d14c6sy

Za pakiet 84,19 proc. akcji Energi PGE ma zapłacić 7,53 mld zł, czyli 1,8 zł za akcję.

PGE zobowiązała się, że nie zaprzestanie ani nie ograniczy prowadzenia działalności Energi w kluczowych obszarach jej funkcjonowania oraz nie dokona zmiany siedziby kupionej spółki. Docelowo Energa ma być upubliczniona na GPW, w celu finansowania projektów energetycznych.

PGE zadeklarowała też program gwarantowanych inwestycji w grupie Energa w okresie 10 lat w kwocie 5 mld zł. Spółka szacuje, że przejęcie Energi umożliwi uzyskanie szybkich synergii kosztowych na ponad 100 mln zł rocznie.

Realizacja transakcji jest uwarunkowana uzyskaniem zgody UOKiK.

d14c6sy

Jednak prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel stanowczo sprzeciwia się planom przejęcia Energi przez PGE, argumentując, że ta koncentracja znacząco ograniczyłaby konkurencję na krajowym rynku energii.

Gdańska Energa jest jedną z czterech krajowych grup energetycznych. Posiada m.in. elektrownię konwencjonalną Ostrołęka oraz 45 elektrowni wodnych. Jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Energa dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, ma około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 187 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie. (PAP)

pel/ jtt/

d14c6sy

Podziel się opinią

Share
d14c6sy
d14c6sy