Trwa ładowanie...
d1z9xdf

MSP podpisało z PGE umowę sprzedaży Energi (opis2)

29.09. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało w środę umowę sprzedaży akcji Energi na rzecz Polskiej Grupy Energetycznej - poinformowała PGE w komunikacie. Minister...
Share
d1z9xdf

29.09. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało w środę umowę sprzedaży akcji Energi na rzecz Polskiej Grupy Energetycznej - poinformowała PGE w komunikacie. Minister skarbu Aleksander Grad podtrzymał stanowisko, iż są podstawy, by spółka otrzymała zgodę UOKiK na dokonanie tej transakcji.

"Są podstawy do dobrego dialogu z UOKiK. Wydaje mi się, że dzisiejsze decyzje Rady Ministrów co do transakcji i zmian w strategii pozwalają sądzić, że inaczej będzie zdefiniowany rynek, że nie będziemy patrzeć tylko na rynek krajowy, ale na rynek całej Europy" - powiedział Grad dziennikarzom.

Rada Ministrów zmieniła w środę uchwałę w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku". Rząd poparł przejęcie Energi przez PGE i ocenia, że jest ono zasadne m.in. w związku z planami budowy elektrowni jądrowej.

d1z9xdf

Umowa pomiędzy PGE a MSP była parafowana w połowie września, ale resort czekał z jej podpisaniem na zmianę Polityki energetycznej Polski do 2030 roku.

Za pakiet 84,19 proc. akcji Energi PGE ma zapłacić 7,53 mld zł, czyli 1,8 zł za akcję.

PGE zobowiązała się, że nie zaprzestanie ani nie ograniczy prowadzenia działalności Energi w kluczowych obszarach jej funkcjonowania oraz nie dokona zmiany siedziby kupionej spółki. Docelowo Energa ma być upubliczniona na GPW, w celu finansowania projektów energetycznych.

PGE zadeklarowała też program gwarantowanych inwestycji w grupie Energa w okresie 10 lat w kwocie 5 mld zł. Spółka szacuje, że przejęcie Energi umożliwi uzyskanie szybkich synergii kosztowych na ponad 100 mln zł rocznie.

d1z9xdf

Realizacja transakcji jest uwarunkowana uzyskaniem zgody UOKiK.

Jednak prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel stanowczo sprzeciwia się planom przejęcia Energi przez PGE, argumentując, że ta koncentracja znacząco ograniczyłaby konkurencję na krajowym rynku energii.

Gdańska Energa jest jedną z czterech krajowych grup energetycznych. Posiada m.in. elektrownię konwencjonalną Ostrołęka oraz 45 elektrowni wodnych. Jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Energa dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, ma około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 187 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie. (PAP)

pel/ pam/ jtt/

d1z9xdf

Podziel się opinią

Share
d1z9xdf
d1z9xdf