MSP ws. sprzedaży akcji KGHM (komunikat)
...
08.01. Warszawa - Ministerstwo Skarbu Państwa informuje:
Kolejna historyczna transakcja na Giełdzie Papierów Wartościowych -sprzedaż 20 milionów akcji KGHM S.A. za ponad 2 miliardy zł była największą w historii GPW operacją finansową opartą na budowie przyśpieszonej księgi popytu. Ponad połowa oferty została uplasowana wśród polskich inwestorów instytucjonalnych. Krajowe fundusze emerytalne, a wśród nich fundusz inwestycyjny zarządzający m.in. emeryturami pracowników KGHM, były najliczniejszą grupą wśród inwestorów, którzy kupili akcje.
Sprzedaż 10 proc. akcji KGHM-u jest kolejną historyczną transakcją, po emisji z prawem poboru PKO BP S.A. (5 miliardów zł) i ofercie publicznej PGE S.A. (6 miliardów zł), przeprowadzonej ostatnio na polskim rynku kapitałowym. Trzecia operacja finansowa przeprowadzona na taką skalę z sukcesem w ciągu trzech miesięcy, pokazuje, że krajowy rynek finansowy jest coraz dojrzalszy. Jest również dowodem, że warszawski parkiet staje się regionalnym centrum kapitałowym w Europie.
Transakcja sprzedaży akcji KGHM spotkała się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Termin bookbuildingu ustalony na dwa dni, zakończył się w rekordowym tempie jednego dnia, a liczba zleceń kupna przewyższała o 50 proc. liczbę sprzedawanych akcji (oversubscription). Cena 103 zł za akcję KGHM-u lokuje się w przedziale najwyższych 11 proc. cen akcji spółki w ostatnich 52 tygodniach.
56 proc. oferowanych przez Skarb Państwa akcji obieli inwestorzy krajowi, w tym instytucje finansowe, m.in. OFE, które nabyły aż jedną trzecią dostępnej puli. Znaczący pakiet został zakupiony przez fundusz inwestycyjny zarządzający m.in. emeryturami pracowników KGHM.
W wyniku transakcji akcjonariat KGHM pozostaje w dalszym ciągu rozproszony. Dzięki zmianom w statucie, przeprowadzonym w grudniu 2009 roku główny akcjonariusz, jakim jest Skarb Państwa, zabezpieczył swoje interesy w tej ważnej dla polskiej gospodarki spółce.
Uzyskanie ponad 2 miliardów ze sprzedaży akcji KGHM jest elementem realizacji Czteroletniego Planu Prywatyzacji przygotowanego przez Ministra Aleksandra Grada w 2008 roku. Minister Skarbu Państwa chciałby podziękować doradcom finansowym i doradcom prawnym za wzorowe przeprowadzenie i zakończenie tej transakcji dużym sukcesem.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ral/