Trwa ładowanie...
d3elr69

MSP zainteresowane dywidendami z GPW i KDPW

Ministerstwo Skarbu Państwa jest zainteresowane pobraniem dywidend z zysków Giełdy Papierów Wartościowych oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych - poinformował rzecznik prasowy MSP Maciej Wewiór.
Share
MSP zainteresowane dywidendami z GPW i KDPW
Źródło: WP.PL
d3elr69

_ Zyski wypracowane przez GPW i KDPW będą nam znane po 30 czerwca br., kiedy to odbędą się w nich walne zgromadzenia akcjonariuszy _ - powiedział. Dodał, że MSP jest zainteresowane dywidendami z obu podmiotów, ale na podstawie obowiązującej ustawy o obrocie instrumentami finansowymi nie ma takiej możliwości.

_ Należy pamiętać, że prezydent skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, który jeszcze nie orzekł w sprawie jej zgodności z konstytucją _- powiedział.

Wypłatę dywidend z zysków GPW ma umożliwić projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, przygotowany przez posłów PO. W środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych odbyło się jego pierwsze czytanie.

d3elr69

Zgodnie ze złożoną przez Izabelę Leszczynę (PO) poprawką, Skarb Państwa mógłby też uzyskać dywidendę z KDPW.

Według uzasadnienia, obecne ograniczenia ustawowe mogą prowadzić do nieuzasadnionej akumulacji kapitałów w GPW, kontrolowanej przez Skarb Państwa w 98 proc. Autorzy projektu zwracają uwagę, że przez 18 lat dominujący właściciel spółki nie mógł partycypować w jej zyskach.

Tymczasem - jak wynika z informacji MSP - tylko w latach 2007 i 2006 giełda zarobiła "na czysto" odpowiednio ponad 107 mln zł i 135 mln zł. KDPW z kolei osiągnął w tym czasie zysk w wysokości 69 mln zł i 47 mln zł.

Rządowi zależy na tym, by ustawa weszła w życie jak najszybciej. Wiceminister finansów Maciej Grabowski poparł propozycje posłów PO, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać z dniem ogłoszenia (do czego zastrzeżenia miało sejmowe biuro legislacyjne).

_ To są sprawy, które czekają na rozstrzygnięcie w tych spółkach. Zwłoka nie jest uzasadniona _ - argumentował wiceminister.

d3elr69

Podziel się opinią

Share
d3elr69
d3elr69