Trwa ładowanie...
d3ngyzl
targi
20-09-2012 10:14

MSW: Międzypokoleniowe Dni Aktywności i Targi Aktywni 50+ (komunikat)

...

d3ngyzl
d3ngyzl

20.09. Warszawa - MSW informuje:

Jeżeli nie chcesz stać się ofiarą przestępstw tzw. "oszustw na wnuczka", jeżeli chcesz zdobyć praktyczne umiejętności z samoobrony, odbyć kurs pierwszej pomocy, czy nauczyć się bezpiecznie korzystać z Internetu oraz dowiedzieć się jak zapobiegać niebezpieczeństwom zagrażającym Twoim wnukom, korzystającym z sieci - weź udział w Międzypokoleniowych Dniach Aktywności oraz Targach Aktywni 50+. Impreza jest skierowana do seniorów i osób po 50. roku życia. Odbędzie się 24-26 września br. na Torwarze. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest współorganizatorem drugiego dnia imprezy, 25 września br. Tego dnia gośćmi specjalnymi będą znani sportowcy m.in.: Irena Szewińska, Ryszard Szurkowski, Paweł Nastula, a także psycholog Dorota Zawadzka. Zapraszamy do udziału. Wstęp jest bezpłatny.

Cykl imprez, które odbędą się ostatniego tygodnia września, jest skierowany do osób od 50 roku życia. Od 24 do 26 września na warszawskim Torwarze seniorzy mogą wziąć udział w konferencjach i warsztatach tematycznych. Organizatorem wydarzeń jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Współorganizatorem, obok Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia i Miasto Stołeczne Warszawa.

Imprezy dla seniora odbywają się w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

d3ngyzl

Drugiego dnia (25 września br.) gospodarzem imprezy będzie także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Tego dnia resort przygotował szereg propozycji, w tym konferencję "Bezpieczny senior", realizowaną w ramach rządowego programu Razem Bezpieczniej oraz warsztaty z udzielania pierwszej pomocy.

Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przeprowadzą wśród seniorów pokazy m.in. z pierwszej pomocy, udzielą wskazówek, w jaki sposób należy prawidłowo przeprowadzić sztuczne oddychanie. Ratownicy będą informować w trakcie spotkania, jak pomóc osobom z obrażeniami narządów ruchu i kręgosłupa, a także jak poprawnie opatrzyć rany i zatamować krwawienie. Uczestnicy spotkania z ratownikami WOPR dowiedzą się także, jak postępować w stanach nagłych, na przykład w przypadku omdleń, cukrzycy, astmy, czy zadławienia.

Seniorzy będą mogli posłuchać wykładów: "Wnuki w sieci", jak bezpiecznie korzystać z sieci internetowej oraz na co zwracać uwagę, gdy z Internetu korzystają dzieci.

Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu pokaże techniki samoobrony oraz poradzi, jak unikać zagrożeń i co należy robić w sytuacjach kryzysowych.

d3ngyzl

Natomiast Komenda Stołeczna Policji udzieli praktycznych porad, jak nie dać się oszukać i nie paść ofiarą przestępców próbujących wyłudzić od osób starszych pieniądze, podając się za bliskich i krewnych rodziny. Program "Nie daj się złowić na wnuczka" - powinien zainteresować nie tylko seniorów.

Funkcjonariusze policji z Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie zaprezentują swój program "Bezpieczny senior w bezpiecznym domu", za którą w 2010 roku policjanci otrzymali Europejską Nagrodę Zapobiegania Przestępczości. Policjanci poprowadzą warsztaty edukacyjne z seniorami, których tematem będzie m.in. zabezpieczenie mieszkań przed włamaniem.

Państwowa Straż Pożarna będzie informować o prowadzonej kampanii: "Czujka w każdym domu", dotyczącej zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń gazowych. Strażacy pokażą, jak prawidłowo korzystać z urządzeń grzewczych i gazowych. Seniorzy wysłuchają podczas wykładów m.in. jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla oraz o czym należy pamiętać, ogrzewając pomieszczenia piecem gazowym, bądź używając kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca.

d3ngyzl

Swoje umiejętności pokaże seniorom tego dnia orkiestra Ochotniczych Straży Pożarnych.

Również drugiego dnia imprezy, czyli 25 września br. warszawski Akademicki Związek Sportowy zaprezentuje pokazy taneczne. Seniorzy będą mogli także wziąć udział w warsztatach z tańca towarzyskiego, salsy, w sztukach walki kendo, ćwiczeniach zumba fitness, czy spróbować nordic walkingu. Ponadto przewidziano konkursy z mini golfa oraz rywalizacje na ergometrze wioślarskim.

Zapraszamy seniorów także do udziału w seminarium poświęconym zdrowemu odżywianiu się oraz promocji aktywności ruchowej osób po 50 roku życia. Wyświetlony zostanie również cykl filmów, których tematem jest sport i taniec: "Szczęście", "Seniorzy w akcji", "Pozytywnie zakręcone".

d3ngyzl

Współorganizatorami drugiego dnia imprezy, obok MSW, są m.in.: Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, Komenda Stołeczna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Cykl imprez zaplanowanych 25 września br., rozpoczyna się od godz. 11.00, a kończy o godz. 18.00. Szczegółowy program imprezy na stronie internetowej MSW.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ abuj/

d3ngyzl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ngyzl