MSW: nie ma decyzji o likwidacji oddziałów SG (komunikat)
...
24.10.2012 | aktual.: 24.10.2012 17:53
24.10. Warszawa - MSW informuje:
Nie jest prawdą, że zostały podjęte decyzje o likwidacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Informuję, że kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nie podjęło w tym momencie żadnych decyzji dotyczących likwidacji oddziałów Straży Granicznej.
Wielokrotnie informowaliśmy, że takie ewentualne decyzje zapadną, kiedy Piotr Stachańczyk, wiceminister spraw wewnętrznych, odwiedzi oddziały Straży Granicznej. Do tej pory wiceminister był w dwóch oddziałach Straży Granicznej: w oddziale sudeckim oraz karpackim.
W ciągu najbliższych kilkunastu dni wiceminister odwiedzi Śląski Oddział Straży Granicznej. Dopiero po spotkaniach w wymienionych Oddziałach Straży Granicznej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podejmie jakiekolwiek decyzje. Decyzje te będą poprzedzone gruntownymi analizami.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komenda Główna Straży Granicznej przygotowała nowy model funkcjonowania SG. Pragnę podkreślić, że w ramach opracowanego modelu placówki i oddziały Straży Granicznej będą dostosowane do wykonywania zadań związanych z ochroną granicy zewnętrznej UE i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
Informuję, że planowane jest utworzenie nowych placówek na wschodniej granicy oraz w głębi kraju.
Nowe placówki Straży Granicznej na wschodniej granicy RP
Nie przewiduje się zmniejszenia liczby placówek Straży Granicznej na wschodniej granicy RP, czyli zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Plan restrukturyzacji zakłada utworzenie placówki w Olsztynie (Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej) i w Białej Podlaskiej (Nadbużański Oddział Straży Granicznej). W ramach restrukturyzacji 1 września br. uruchomiona została placówka w Lublinie.
Według danych z lipca br. oddziały Straży Granicznej na wschodniej granicy Polski posiadać będą łącznie ponad 1500 wakatów. Wiąże się to m.in. z budową nowych i rozbudową istniejących przejść granicznych na odcinku z Ukrainą (Budomierz, Dołhobyczów, Korczowa) oraz Białorusią (Połowce), a także z realizacją zapisów umów o małym ruchu granicznym z Ukrainą i Rosją. Kolejne przejścia pozwolą na zmniejszenie oczekiwania na odprawę na granicy polsko-ukraińskiej, polsko-białoruskiej i polsko-rosyjskiej.
Zmiany w placówkach Straży Granicznej na zachodniej oraz południowej granicy RP
Na zachodniej granicy Polski, która od grudnia 2007 r. jest wewnętrzną granicą strefy Schengen, planuje się przeniesienie placówki Straży Granicznej z Kostrzyna nad Odrą do Gorzowa Wielkopolskiego oraz połączenie trzech placówek funkcjonujących w rejonie Szczecina - PSG Szczecin, PSG Szczecin-Goleniów i PSG Szczecin-Port w jedną dużą placówkę.
Na południowej granicy Polski restrukturyzacja zakłada zniesienie dwóch placówek Karpackiego Oddziału Straży Granicznej - w Piwnicznej-Zdroju i w Żywcu. W Śląskim Oddziale Straży Granicznej, po zniesieniu placówek w Cieszynie i w Raciborzu, planuje się utworzenie placówki w Bielsku-Białej.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Straży Granicznej nie planują zwolnień funkcjonariuszy. Funkcjonariusze będą mogli kontynuować służbę w innych placówkach Straży Granicznej lub służbach mundurowych MSW.
Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP) kom/ aja/