Trwa ładowanie...
d3bje5g

MSW: prawie 50 tysięcy pożarów traw (komunikat)

...

d3bje5g
d3bje5g

29.03. Warszawa - MSW informuje:

Prawie 50 tysięcy pożarów traw - ponad 372 tysiące strażaków walczyło z pożarami.

Tylko od początku marca br. doszło do prawie 50 tysięcy pożarów traw, łąk, nieużytków oraz lasów, a w akcje gaśnicze zaangażowanych było w sumie ponad 372 tysiące strażaków. Najwięcej tego typu pożarów było w województwach: śląskim, mazowieckim, małopolskim. Podczas briefingu 29 marca br. Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych ponowił apel, aby ze względu na bezpieczeństwo nie podpalać wyschniętych łąk oraz nieużytków.

Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w MSW podkreślił, że strażacy, którzy biorą udział w akcji gaśniczej pożarów nieużytków mogą być w tym czasie potrzebni w innym miejscu. Od początku marca br. do gaszenia pożarów wyjeżdżało w sumie 24 014 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, a zaangażowanych było 99 365 strażaków, 32 876 Ochotniczych Straży Pożarnych Krajowego Sytemu Ratowniczo - Gaśniczego, a zaangażowanych było 178 844 strażaków oraz 17 003 Ochotniczych Straży Pożarnych spoza Krajowego Sytemu Ratowniczo - Gaśniczego, a zaangażowanych było 94 024 strażaków.

d3bje5g

Przez ostatnie dwa weekendy doszło do ponad 22,5 tysiąca pożarów traw oraz nieużytków. Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w MSW podkreślił, że w weekend od 16 do 18 marca było 11 574 pożarów traw oraz nieużytków, a w weekend od 23 do 25 marca - 11 173.

Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP powiedział podczas briefingu, że nie może być przyzwolenia na wypalanie nieużytków. Podkreślił, że w akcjach ratowniczych zginęło dwóch strażaków OSP. Ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w wyniku pożarów traw i nieużytków od początku marca br. zmarło siedem osób.

Na uwagę zasługuje także fakt, że do pożarów traw i nieużytków dochodzi nie tylko na terenie wiosek czy małych miejscowości, ale również w dużych miastach. Tylko ubiegłej doby było prawie 3700 zdarzeń związanych z gaszeniem pożarów, w tym dwóch dużych w Krakowie i Bydgoszczy - powiedział Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP.

W tym roku bardzo często dochodzi do wypalania nieużytków, które powodują także pożary lasów. Ponad 94% tego rodzaju pożarów powstaje z winy człowieka podkreślił minister Rakoczy. Przypominamy, że wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych - także kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

d3bje5g

Obecny na briefingu Michał Rybarczyk z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaapelował do rolników, aby nie wypalali nieużytków. Podkreślił, że rolnikowi, który wypala trawy na terenie swojego gospodarstwa grożą sankcje. Rolnik, który celowo wypala trawy może utracić od 25% do 100% płatności.

Pożary spowodowane wypalaniem traw często przenoszą się na pobliskie lasy i zabudowania. Utrudniają oraz powodują zagrożenie na drogach, prowadząc do kolizji i wypadków.

Pożary nieużytków, z uwagi na charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę strażaków oraz ilość potrzebnego sprzętu do ugaszenia ognia. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

d3bje5g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bje5g

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj