Trwa ładowanie...
d2ree0e
d2ree0e

MSW ws. osób bezdomnych i samotnych w czasie mrozów (komunikat)

...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2ree0e

02.02. Warszawa - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje, aby w związku z niskimi temperaturami zwracać uwagę na osoby, które przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach: m.in. pustostanach, piwnicach, czy ogródkach działkowych. Mrozy są często śmiertelne dla osób bezdomnych. Tylko ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło kolejnych 9 osób. Pamiętajmy także o prawidłowym korzystaniu z urządzeń grzewczych i gazowych. Ulatniający się tlenek węgla może stać się przyczyną tragedii. Ubiegłej doby podtruciu uległy 52 osoby, a 2 osoby zmarły z tego powodu.

Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych na cotygodniowej odprawie komendantów zaapelował raz jeszcze do podległych służb, aby w sposób szczególny w okresie silnych mrozów, zwracały uwagę na wszystkie osoby wymagające pomocy. W tej sprawie szef MSW zwróci się również jeszcze dzisiaj do Michała Boniego, ministra administracji i cyfryzacji, aby służby podległe wojewodom i samorządom także były w tym okresie w pełni zaangażowane.

d2ree0e

Z wychłodzenia ubiegłej doby w całej Polsce zmarło łącznie 9 osób: 3 osoby w województwie śląskim, 2 osoby w województwie lubelskim, 1 osoba w województwie warmińsko-mazurskim, 1 osoba w województwie lubuskim, 1 osoba w województwie małopolskim, 1 osoba w województwie dolnośląskim. W większości przypadków były to osoby bezdomne. Od piątku (27 stycznia br.) do dzisiaj z powodu wychłodzenia zmarło łącznie 29 osób.

Ubiegłej doby podtruciu tlenkiem węgla uległy 52 osoby, z czego najwięcej w województwach: małopolskim 12, dolnośląskim 8, lubelskim 6, łódzkim 5. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla ubiegłej doby zmarły 2 osoby. Od piątku (27 stycznia br.) tlenkiem węgla podtruły się łącznie 142 osoby, a w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło w sumie 11 osób.

Funkcjonariusze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Policjanci i strażnicy miejscy za każdym razem informują osoby bezdomne o możliwości skorzystania z pomocy ośrodków, które oferują nocleg i ciepły posiłek. Służby apelują, aby zwracać szczególnie w tym okresie, uwagę na osoby bezdomne i zgłaszać miejsca ich przebywania.

W tym okresie na szczególną uwagę zasługują także osoby starsze i samotne. Jeśli wiemy, że potrzebują one pomocy zawsze o takiej sytuacji możemy zawiadomić ośrodek pomocy społecznej. Nie pozostawajmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszego wsparcia.

d2ree0e

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje, aby stale informować o osobach, które znalazły się w sytuacji zagrażającej życiu. Pamiętajmy, że nasz telefon na numer 112 lub 997 może uratować komuś życie.

Pamiętajmy także o właściwym ubiorze. Zanim wyjdziemy z domu załóżmy odpowiednie ubranie oraz zjedzmy ciepły posiłek.

Zwracajmy uwagę na prawidłowe korzystanie z urządzeń grzewczych i gazowych. Stare piece i piecyki gazowe - niesprawdzane i nieczyszczone, mogą doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla. Strażacy apelują, aby do ogrzewania pomieszczeń używać tylko urządzeń, które posiadają atesty. Jakiekolwiek zasłanianie czy zaklejanie przewodów wentylacyjnych może doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mick/

d2ree0e

Podziel się opinią

Share
d2ree0e
d2ree0e