MSW ws. prowadzenia centrum pomocy ofiar handlu ludźmi (komunikat)
...
03.01. Warszawa - MSW informuje:
Fundacja La Strada i Stowarzyszenie Po MOC wygrały konkurs na prowadzenie od stycznia do września br. Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla polskich i cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi. Na realizację tego zadania minister spraw wewnętrznych przeznaczył kwotę 778 tys. zł.
Pracownicy Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego będą całodobowo prowadzić telefon zaufania dla ofiar i świadków handlu ludźmi. Organizacje będą pomagały ofiarom handlu ludźmi, dostarczając podstawowe środki do życia (ubranie, środki higieniczne, czy wyżywienie), a także podstawową opiekę medyczną.
Pracownicy centrum pomogą w sprawach związanych z wymiarem sprawiedliwości, udzielą wsparcia psychologicznego i konsultacji prawnych, zapewnią pomoc tłumacza, pomogą przy organizacji legalizacji pobytu, a także w bezpiecznym powrocie do kraju pochodzenia, w tym umożliwią kontakt z odpowiednią organizacją w kraju pochodzenia.
Pracownicy centrum będą dyspozycyjni dla obywateli Polski i cudzoziemców - ofiar handlu ludźmi - przez całą dobę. Fundacja La Strada oraz Stowarzyszenie Po MOC będą prowadzić dwa schroniska dla ofiar handlu ludźmi. Jedno schronisko znajduje się w Polsce południowo-zachodniej i obejmuje województwa: lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie, łódzkie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie).
Drugie ze schronisk działa w części północno-wschodniej kraju, obejmując województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, podlaskie, lubelskie. W schroniskach będą mogły przebywać także ofiary handlu ludźmi z małoletnimi dziećmi. W schroniskach osoby mają zapewnione wyżywienie i całodobową opiekę.
Organizacje będą również prowadziły poradnictwo prewencyjne dla osób indywidualnych oraz dla instytucji i podmiotów świadczących pomoc ofiarom, w tym zapewnią udział w spotkaniach, poradnictwo internetowe, opracowanie i wydawanie broszur/ulotek, a także seminaria, szkolenia i warsztaty.
Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla obywateli Polski i cudzoziemców - ofiar handlu ludźmi zostało powołane decyzją ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i administracji w 2009 roku. Głównym celem działania Krajowego Centrum jest wsparcie interwencyjne i konsultacyjne dla polskich i cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi, ich rodzin i świadków, osób zagrożonych procederem handlu ludźmi, jak też dla instytucji zaangażowanych w system identyfikacji i wsparcia ofiar handlu ludźmi.
Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne będą prowadzić wspólnie dwie organizacje - Stowarzyszenie Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej i La Strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Zadanie będą realizować w okresie od 1 stycznia do 30 września 2013 roku.
Umowa na realizację zadania zleconego przez ministra spraw wewnętrznych została zawarta 31 grudnia 2012 roku. Otwarty konkurs ofert został ogłoszony 19 listopada 2012 r., a termin zgłaszania ofert upłynął 18 grudnia 2012 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/