Trwa ładowanie...
d43yh85

MSW: zakończył się protest w ośrodku dla cudzoziemców w Białymstoku (komunikat)

...

d43yh85
d43yh85

23.10. Warszawa - MSW informuje:

Zakończył się protest głodowy, który prowadziło 27 cudzoziemców w ośrodku strzeżonym w Białymstoku. Protest w białostockim ośrodku zakończyło 24 obywateli Gruzji oraz 3 obywateli Armenii. Według informacji Straży Granicznej aktualnie protest prowadzi jeden obywatel Gruzji, w przemyskim ośrodku dla cudzoziemców. Cudzoziemcy przebywający w ośrodkach są pod stałym nadzorem i opieką lekarzy, w tym psychologów.

Powodem, dla którego cudzoziemcy podjęli akcję protestacyjną jest sam fakt umieszczenia ich w ośrodkach oraz zdaniem cudzoziemców zbyt długa procedura w sprawie nadania im statusu uchodźcy w Polsce. Cudzoziemcy domagają się zwolnienia z ośrodków oraz pozytywnej decyzji w ich sprawie.

Na polecenie wiceministra spraw wewnętrznych powołano zespół, który przeprowadzi kontrolę w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców. Kontrole rozpoczną się w ciągu kilku najbliższych dni, a zespół kontrolny sprawdzi m.in. przestrzeganie praw osób przebywających w ośrodkach strzeżonych.

d43yh85

Zespół kontrolny, powołany przez wiceministra Piotra Stachańczyka, szacuje, że wizyty te powinny potrwać od dwóch do trzech tygodni. W skład zespołu wejdą przedstawiciele Departamentu Kontroli Skarg i Wniosków MSW oraz Straży Granicznej. Ponadto z inicjatywy ministra spraw wewnętrznych do udziału w wizytach zaproszono przedstawicieli dwóch organizacji pozarządowych: Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Po przeprowadzonej kontroli zostanie sporządzony raport dotyczący sytuacji cudzoziemców w ośrodkach.

Ministerstwu Spraw Wewnętrznych zależy na tym, aby własny raport przygotowały również przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Po analizie tych dwóch dokumentów zostaną przygotowane wnioski dotyczące sytuacji osób przebywających w ośrodkach.

d43yh85

Kontrola obejmie ośrodki w: Białymstoku, Białej Podlaskiej, Przemyślu, Lesznowoli, Krośnie Odrzańskim.

Obecnie w ośrodkach strzeżonych Straży Granicznej przebywa w sumie 380 osób. W Białej Podlaskiej jest to 91 osób, Białymstoku - 85 osób, Przemyślu - 85 osób, Kętrzynie - 58 osób, Krośnie Odrzańskim - 38 osób, w Lesznowoli - 23 osoby. Wszystkich miejsc w ośrodkach jest 651.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ akuc/

d43yh85
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43yh85