Trwa ładowanie...
d34qt37
prawo

MSW: zmiany w przepisach paszportowych (komunkat)

...

Share
d34qt37

07.12. Warszawa - MSW informuje:

Wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego będziemy mogli złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju, bez względu na miejsce zameldowania, a za granicą - jak dotychczas - w konsulacie. Ustawa z 16 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych, która reguluje te kwestie, czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Ustawę podpisał prezydent RP. Zmiany wejdą w życie 30 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Po wejściu w życie nowych przepisów, aby złożyć wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego nie będziemy musieli jechać do punktu paszportowego, właściwego według miejsca zameldowania. Będziemy mogli go złożyć w dowolnym, najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym na terenie kraju, na przykład w miejscowości, w której aktualnie przebywamy. W tym samym punkcie odbierzemy także gotowy dokument. Obecnie dokumenty paszportowe wydawane są przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce zameldowania osoby ubiegającej się o paszport, a w razie braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały.

d34qt37

Po zmianach paszport tymczasowy będzie można również wydać osobie, która go potrzebuje w nagłych przypadkach, związanych z prowadzoną działalnością zawodową (na przykład w związku z nieplanowaną wcześniej podróżą służbową). Aktualnie o wydanie paszportu tymczasowego mogą ubiegać się m.in. osoby przebywające za granicą, na czas oczekiwania na doręczenie paszportu sporządzonego w kraju oraz osoby, które utraciły dokument paszportowy podczas podróży i potrzebują paszportu tymczasowego na powrót do miejsca stałego pobytu. Paszporty tymczasowe są także wydawane w nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny. Przepisy w tym zakresie nie ulegną zmianie.

Powyższe zmiany dotyczą osób, których sprawy paszportowe zostaną wszczęte po wejściu w życie nowych regulacji. W stosunku do osób, które złożą wnioski o wydanie paszportu, bądź paszportu tymczasowego oraz są w trakcie innych postępowań dotyczących kwestii paszportowych (odmowy wydania dokumentu, czy unieważnienia dokumentu), obowiązują przepisy dotychczasowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d34qt37

Podziel się opinią

Share
d34qt37
d34qt37