Trwa ładowanie...
d3bqcfa

MSWiA: 100 mln zł na nadgodziny strażaków (komunikat)

...

d3bqcfa
d3bqcfa

01.10. Warszawa - MSWiA informuje:

Strażacy PSP będą mogli otrzymywać rekompensaty finansowe za nadliczbowy czas służby. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej wprowadzający takie rozwiązanie od 2011 roku. W planach przyszłorocznego budżetu MSWiA oraz budżetów wojewodów na ten cel zarezerwowano blisko 100 mln zł.

W związku z koniecznością dostosowania polskich przepisów do norm unijnych, od 1 lipca 2005 roku strażaków obowiązuje przeciętny 40-godzinny tydzień służby, z możliwością przedłużenia do 48 godzin lub ponad ten wymiar w sytuacji podwyższonej gotowości. Spowodowało to powstanie nadgodzin. Prawo nie pozwalało wypłacać strażakom pieniędzy za przedłużoną służbę.

Żeby zmienić tę sytuację, resort spraw wewnętrznych i administracji musiałby zwiększyć o około 3,9 tys. liczbę etatów strażackich. Uznano jednak, że zatrudnienie większej liczby strażaków byłoby zbyt dużym obciążeniem dla budżetu państwa. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wypłata rekompensaty finansowej za dodatkową służbę.

d3bqcfa

Zgodnie z projektem nowych przepisów, w zamian za wypracowane nadgodziny strażacy będą mogli odebrać czas wolny w odpowiednim wymiarze lub otrzymać pieniądze za każdą nadliczbową godzinę służby ponad 40 godzin (nie więcej niż 48 godzin) w tygodniu w 6-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Jeśli projekt nowelizacji ustawy o PSP zyska aprobatę parlamentu i prezydenta, rekompensaty dla strażaków będą wypłacane od 2011 roku.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

d3bqcfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bqcfa