MSWiA: informacje z województw dotkniętych powodzią (komunikat)

...

28.05. Warszawa - MSWiA informuje:

Poznań przygotowuje się na przyjęcie wysokiej fali Warty. Kulminacyjne fale powodziowe na rzekach Pilicy i Warty opuściły teren województwa łódzkiego.

Województwo wielkopolskie

W bardzo szybkim tempie piętrzy się woda w Warcie (ok. 2-3 cm/h). Potwierdza to wcześniejsze prognozy o możliwości przekroczenia dzisiaj (28 maja br.) w godzinach wieczornych wysokości 620 cm w centrum Poznania.

Na Prośnie kolejny dzień odnotowano wyraźny spadek poziomu wody. W okolicach Kalisza nastąpił spadek o 14 cm na wodowskazie w Piwnicach. W Mirkowie stan poziomu rzeki obniżył się o 17 cm i wyniósł dziś (28 maja br.) 244 cm. W czwartek rano (27 maja br.) w centrum Kalisza przywrócono ruch samochodowy na moście Chopina. Na zalanym osiedlu Rajsków woda powoli ustępuje. Rzeka Swędrnia, która zalała osiedle wraca do koryta.

Dziś (28 maja br.) spółka Autostrada Wielkopolska podjęła decyzję o zmianie organizacji ruchu na autostradzie. Niedaleko Sługocina (polder Golina) woda sięgnęła prawie wysokości jezdni. Wczoraj (27 maja br.) wojewoda podjął decyzję o otwarciu jazu w tym newralgicznym miejscu, co umożliwiło spływ wody do koryta rzeki.

Dziś (28 maja br.) w godzinach popołudniowych wojewoda rozważy możliwość zmniejszenia zrzutu ze zbiornika retencyjnego Jeziorsko. Obecnie wynosi on 330 m3/s.

Województwo łódzkie

Stabilizuje się sytuacja powodziowa na obszarze całego województwa. W dorzeczu rzeki Bzury poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej, w zlewni Pilicy do strefy stanów ostrzegawczych, zaś w zlewni rzeki Warty nadal utrzymuje się w strefie stanów alarmowych.

Na 11 posterunkach wodowskazowych przekroczone są stany alarmowe, na 7 stany ostrzegawcze, zaś na 4 kolejnych poziom wody jest poniżej stanu ostrzegawczego.

Poziom wód w rzekach wykazuje wyraźną tendencję spadkową.

W dalszym ciągu na terenie 20 gmin obowiązuje alarm przeciwpowodziowy: Poddębice, (powiat poddębicki), Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, Świnice Warckie, gmina Łęczyca (powiat łęczycki), Sędziejowice, Widawa, miasto Łask (powiat łaski), Nowa Brzeźnica, Działoszyn (powiat pajęczański), Szadek, (powiat zduńskowolski), Radomsko, Żytno, Gidle, (powiat radomszczański), Burzenin (powiat sieradzki), Galewice, Wieruszów (powiat wieruszowski), gmina Aleksandrów, miasto Sulejów, (powiat piotrkowski), zaś w kolejnych 6 pogotowie przeciwpowodziowe: Wartkowice, Uniejów, Zadzim, Dalików (powiat poddębicki), Przedbórz (powiat radomszczański), gmina Dobroń (powiat łaski).

Województwo mazowieckie

W powiecie piaseczyńskim przy rzece Jeziorce umacniane i monitorowane są wały.

W Warszawie na bieżąco kontrolowane są wały przeciwpowodziowe. Podstawy wałów są stabilne. Nie stwierdzono nowych miejsc, w których woda przeciekałaby przez wały.

W Płocku sytuacja jest stabilna. Obserwuje się systematyczny spadek poziomu wody Wisły na wodowskazach w granicach miasta.

W powiecie płockim w wyniku powodzi zalane zostały następujące miejscowości:

w mieście i gminie Gąbin - 10 miejscowości: Dobrzyków, Nowe Wymyśle, Nowy Troszyn, Troszyn Polski, Borki, Korzeniówka Nowa, Korzeniówka Stara, Potrzebna, Jordanów i Piaski;

w gminie Słubice - 11 miejscowości: Nowy Wiączemin, Wiączemin Polski, Świniary, Nowosiadło, Rybaki, Juliszew, Sady, Zyck Polski, Piotrkówek, Zyck Nowy, Leonów;

w gminie Wyszogród - 1 miejscowość: Chmielewo;

w gminie Słupno - 1 miejscowość: Borowiczki Pieńki - zalane z powodu cofnięcia rzeki Słupianki.

Województwo śląskie

Na terenie województwa sytuacja stopniowo stabilizuje się. Poziom wód systematycznie opada.

Nadal poważana sytuacja jest w Bielsku-Białej. Na rzece Białej podmyciu uległy mury oporowe w korycie rzeki. Podobna sytuacja występuje na rzece Wapienica i potoku Olszówka. Dodatkowo w obrębie potoków: Olszówki, Kromparek, Kamienicki oraz rzeki Wapienicy wystąpiły liczne podmycia terenu i wyrwy części skarp. Prowadzi to do obsuwania się ziemi i powstawania osuwisk.

W związku z 4 osuwiskami stoków, nadal istnieje zagrożenie dla 8 budynków mieszkalnych w Bielsku-Białej przy ulicach: Filaretów, Komandorskiej, Drużyny, Jazowej.

W gminie Czechowice-Dziedzice monitorowana jest sytuacja powodziowa. Mieszkańcom dowożona jest żywność. Trwa wypompowywanie wody z zalanych obszarów i piwnic.

W powiecie raciborskim w miejscowości Turze uruchomiona została przepompownia.

W miejscowościach: Kuźnia Raciborska, Nędza, Lasaki wypompowywana jest woda z rozlewisk i piwnic.

Województwo pomorskie

Wczoraj (27 maja br.) w ujściowym odcinku Wisły odnotowano nieznaczne wahania poziomów wody.

Poziom alarmowy przekroczony jest w Tczewie o 181 cm, w Gdańskiej Głowie o 87 cm i Przegalinie o 56 cm.

W Świbnie przekroczony jest poziom ostrzegawczy o 46 cm.

W ciągu najbliższej doby w ujściowym odcinku Wisły (poniżej Tczewa) stany wody nadal będą się utrzymywać powyżej stanu alarmowego (śluzy Przegalina, Gdańska Głowa) i powyżej stanu ostrzegawczego (Gdańsk Świbno).

W ciągu najbliższej doby spodziewany jest w ujściowym odcinku Wisły stopniowy spadek poziomów wody. Nieznaczne wahania stanów wody mogą być spowodowane sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na Zatoce Gdańskiej, nie spowoduje to jednak utrudnień w odpływie wody z Wisły do morza.

Dziś (28 maja br.) do godziny 8 rano nie odnotowano żadnych zgłoszeń o ewakuacji mieszkańców z zagrożonych terenów.

Województwo zachodniopomorskie

W Słubicach (na granicy województw Lubuskiego i Zachodniopomorskiego) fala kulminacyjna spodziewana jest z piątku (28 maja br.) na sobotę (29 maja br.). Potem fala przemieści się na teren województwa zachodniopomorskiego.

Stan Odry w województwie wynosi w Gozodowicach: 530 cm (120 powyżej stanu alarmowego, przyrost w ciągu ostatnie doby 48 cm), Bielinku: 554 cm (94 powyżej stanu alarmowego, przyrost w ciągu ostatniej doby 39 cm).

Na pozostałych wodomierzach w województwie poziom wód nie przekracza stanu alarmowego.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
mswiapogodapowódź

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)