Trwa ładowanie...
d4jfeuk

MSWiA: informacje z województw dotkniętych powodzią (komunikat)

...

d4jfeuk
d4jfeuk

10.06. Warszawa - MSWiA informuje:

Na południu województwa mazowieckiego woda stopniowo opada. Na bieżąco prowadzony jest monitoring sytuacji na wałach przeciwpowodziowych. Na obszarze całego Mazowsza występują lokalnie przesiąknięcia wałów, które natychmiast są przez służby naprawiane. Przez teren województwa lubuskiego przechodzi druga fala kulminacyjna Odry.

Dziś (10 czerwca br.) o godz. 5.00 rano przekroczenie stanu alarmowego zanotowano w dorzeczu Wisły na 25 stacjach wodowskazowych, maksymalnie na Wiśle w Kępie Polskiej o 209 cm. W dorzeczu Odry na 35 stacjach wodowskazowych, maksymalnie w Bielinku na Odrze o 190 cm. Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano w dorzeczu Wisły na 12 stacjach wodowskazowych, w dorzeczu Odry na 13 stacjach wodowskazowych.

Województwo mazowieckie

d4jfeuk

Dziś (10 czerwca br.) na wodowskazie w Kępie Polskiej poziom wody wynosił 659 cm (stan na godz. 5.00 rano).

Służby intensywnie pracują w rejonie Dobrzykowa, gdzie pracuje ponad 300 ratowników: strażaków i wojsko oraz 4 amfibie.

Na prawym brzegu Wisły między Wyszogrodem a Płockiem na bieżąco patrolowane i umacniane są wały przeciwpowodziowe.

Na południu województwa woda stopniowo opada. Na obszarze całego województwa występują lokalnie przesiąknięcia wałów, które natychmiast są przez służby naprawiane. Na bieżąco prowadzony jest monitoring sytuacji na wałach przeciwpowodziowych.

d4jfeuk

Poziom Wisły w Warszawie także powoli opada. Wały wzdłuż rzeki są całą dobę patrolowane i w razie konieczności umacniane. Dziś (10 czerwca br.) nadal zamknięty jest ruch komunikacyjny na Wale Miedzeszyńskim.

W powiecie lipskim występujące w wałach przesiąknięcia są na bieżąco likwidowane, sytuacja jest stabilna. Ewakuowano dotąd 17 osób z zagrożonego terenu. W gminie Chotcza nasiąknięty wał przeciwpowodziowy osunął się na odcinku około 20 m. Sytuacja została opanowana.

W powiecie zwoleńskim stan alarmowy wody na rzece Wiśle dla miejscowości Lucimia jest przekroczony o 148 cm. Poziom wody na Wiśle opada. Wystąpiło podtopienie 19 domów w Lucimi i 5 w Borowcu.

d4jfeuk

Zalana jest droga powiatowa od strony Andrzejowa. Droga dojazdowa do miejscowości Lucimia od strony Janowic jest przejezdna. Działania skupiają się na monitorowaniu wału głównego (około 5 km) oraz wału ułożonego z worków w miejscowości Lucimia. W miejscowości Borowiec prowadzony jest monitoring stanu wody, a mieszkańcom dostarczana jest żywność.

Na obszarze miasta i gminy Gąbin w chwili obecnej woda z drugiej fali wezbraniowej zalewa poszczególne miejscowości. Zarządzono ewakuację osób z następujących miejscowości: Troszyn Polski, Nowy Troszyn, Borki Dolne, część Starej Korzeniówki, Dobrzykowa, Piaski i Nowe Wymyśle.

W gminie Słubice woda powoli, ale systematycznie przybiera. Zalewane są miejscowości: Zyck Nowy i Zyck Polski. Aktualnie woda znajduje się w odległości około 300 m od kościoła w Zycku Polskim. Wał jest cały czas szczegółowo przeglądany, pomaga wojsko. Na chwilę obecną nie stwierdzono miejsc szczególnie niebezpiecznych wymagających zabezpieczenia workami z piaskiem.

d4jfeuk

Droga dojazdowa do wyrwy w miejscowości Świniary, która była naprawiana przez wojsko z Kazunia jest już nieprzejezdna. Według relacji stan wody jest obecnie niższy o około 45-50 cm od stanu jaki był notowany po przejściu pierwszej fali, ale woda jeszcze przybiera.

W Płocku na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe. Sytuacja w mieście jest stabilna. Prowadzona jest akcja umacniania i uszczelniania wałów rzek: Wisły, Słupianki i Rosicy na osiedlu Borowiczki.

Województwo lubuskie

d4jfeuk

Przez teren województwa przechodzi druga fala kulminacyjna Odry. W tej chwili jej czoło znajduje się na wysokości Nietkowa. W ciągu doby poziom wody Odry w Nowej Soli wzrósł o 22 cm i wynosi 553 cm, w Cigacicach wzrósł o 27 cm i wynosi 538 cm.

Wysokość drugiej fali kulminacyjnej jest niższa o około 1 m w porównaniu do pierwszej fali majowej. Sytuacja na Odrze i Warcie nie stwarza bezpośredniego zagrożenia powodziowego.

Utrzymanie się stanów alarmowych na Odrze po przejściu fali kulminacyjnej będzie trwać 3-4 dni, na Warcie około 2 tygodnie.

d4jfeuk

Poziom wody w Warcie stale obniża się spadki dobowe wynoszą około 15 cm. Nie przewiduje się drugiej fali kulminacyjnej Warty.

Zakończyła się ewakuacja osób z terenów zagrożonych. Wszystkie ewakuowane osoby powróciły do swoich domów.

Na terenie województwa nie występują obiekty budowlane, które w związku powodzią grożą katastrofą budowlaną.

Województwo podkarpackie

W ciągu minionej doby na Wiśle oraz jej dopływach zanotowano głównie spadki poziomu wody w strefie stanów średnich i wysokich przy lokalnie przekroczonych stanach ostrzegawczych i alarmowych na Wisłoce i jej dopływach. Na Sanie poniżej zbiornika zaobserwowano wzrosty poziomu wód.

Aktualnie na terenie województwa alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie powiatu tarnobrzeskiego dla gmin Gorzyce i Baranów Sandomierski oraz dla miasta Tarnobrzega.

W związku ze stabilizacją sytuacji na rzekach województwa wczoraj (9 czerwca br.) odwołano alarm przeciwpowodziowy dla powiatu stalowowolskiego dla gmin Radomyśl n. Sanem, Zaklików i Zaleszany.

Na Podkarpaciu trwa usuwanie i szacowanie strat wyrządzonych przez dwie powodzie.

W podtarnobrzeskiej gminie Gorzyce nadal zalane są m.in. Zalesie Gorzyckie, Orliska i Furmany. Pod wodą jest około 4 tys. ha oraz 1150 gospodarstw, które zamieszkuje 4,5 tys. osób. Usuwanie szkód trwa także w Jaśle.

Województwo pomorskie

W ciągu ostatniej doby na Pomorzu odnotowano kolejne wzrosty poziomów wody w Wiśle. W Tczewie stan rzeki podniósł się o 58 cm i o 49 cm przekracza stan alarmowy. Podobną tendencję odnotowano w Gdańskiej Głowie. Poziom Wisły wzrósł tam o 50 cm i jest o 52 cm wyższy od alarmowego. O 62 cm stan alarmowy przekroczony jest również w Przegalinie. W ciągu najbliższej doby spodziewane są dalsze wzrosty poziomów wody w Wiśle.

Według prognoz fala kulminacyjna dotrze do Tczewa w najbliższą niedzielę (13 czerwca br.). Szacuje się, że jej wysokość nie powinna przekroczyć 990 cm. Będzie to poziom o 52 cm niższy od tego, jaki zanotowano w maju. Strażacy zabezpieczają tczewski Bulwar Nadwiślański specjalnymi, wypełnionymi wodą rękawami.

Województwo łódzkie

Na 1 stacji wodowskazowej przekroczony jest stan alarmowy o 1 cm (miejscowość Osjaków na rzece Warcie). Na kolejnych 6 stany ostrzegawcze (maksymalne przekroczenie stanu ostrzegawczego o 41 cm w Sulejowie na rzece Pilica).

Dzięki zmniejszonemu zrzutowi wody ze zbiornika Jeziorsko, poziom wody w Uniejowie osiągnął wartość 250 cm, czyli 30 cm powyżej stanu ostrzegawczego.

W dalszym ciągu na terenie 4 gmin obowiązuje alarm przeciwpowodziowy: Szadek (powiat zduńskowolski), Burzenin (powiat sieradzki), Wieruszów (powiat wieruszowski), Aleksandrów (powiat piotrkowski). W kolejnych 2 gminach pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w Uniejowie (powiat poddębicki), Dobroniu (powiat łaski).

Województwo wielkopolskie

Od tygodnia systematycznie opada poziom wody w Odrze. W związku z ustabilizowaniem sytuacji, odwołano alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatów myśliborskiego i gryfińskiego. Dziś (10 czerwca br.) od godz. 8.00 rano na terenie obu powiatów obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Zrzut ze zbiornika Jeziorsko utrzymywany jest na poziomie 160 m3/s. W Wielkopolsce na całej długości Warty nadal przekroczone są stany alarmowe, a poziom rzeki obniża się stopniowo. Stan z godziny 6.00 rano: Śrem 498 cm (spadek dobowy 8 cm), Poznań 530 cm (spadek dobowy 15 cm), Oborniki 565 cm (spadek dobowy 16 cm). Dużo niższe wahania notowane są na odcinku górnej Warty, np. w Kole w ciągu ostatniej doby ubyło 5 cm i rzeka nadal o 10 cm przekracza stan alarmowy.

W środę wieczorem (9 czerwca br.) nad Wielkopolską przeszła burza, która spowodowała liczne zalania piwnic i niżej położonych budynków. Ulewa uszkodziła m.in. nasyp kolejowy na międzynarodowej trasie z Berlina do Warszawy, w okolicach Kostrzyna pod Poznaniem. Nasyp osunął się na długości około 200 metrów. Na uszkodzonym fragmencie PKP wprowadziło ograniczenie prędkości dla pociągów.

Województwo śląskie

W ciągu minionej doby na Wiśle po profil w Dęblinie oraz na jej dopływach na ogół zanotowano spadki poziomu wody od kilku centymetrów do około metra w strefie stanów średnich i wysokich, przy lokalnie przekroczonych stanach ostrzegawczych. Stan wody w górnej części strefy stanów średnich zanotowano na Małej Wiśle, Sole, Odrze i Warcie. Stan wody układał się w strefie stanów wody średniej i wysokiej.

W ciągu minionej doby na 4 wodowskazach przekroczony był stan ostrzegawczy, nie odnotowano przekroczeń stanów alarmowych. Obecnie sytuacja jest stabilna, w większości z tendencją spadkową lub stabilizacją stanów wody. W ciągu najbliższej doby w dorzeczu Wisły do profilu w Dęblinie przewiduje się dalsze spadki poziomu wody w strefie stanów wysokich i średnich, przy lokalnie przekroczonych stanach ostrzegawczych. Miejscami, na dopływach Wisły, możliwe są wzrosty w wyniku prognozowanych opadów.

Poziom wody powyżej stanu ostrzegawczego zanotowano na Wiśle w Jawiszowicach, Pszczynie, Przemszy w Sosnowcu, Rudzie w Rudzie Kozielskiej.

Sytuacja epidemiologiczna na obszarze województwa jest stabilna. Na terenie gminy Wilamowice wyrwa w wale od strony Jawiszowic w powiecie oświęcimskim jest naprawiana przez służby.

W miejscowości Bieruń działania w dalszym ciągu skupiają się na pracach porządkowych przy zalanych budynkach, wypompowywaniu wody z zalewiska "Bijasowice" (w sumie około 45 ha). Na bieżąco wypompowywana jest woda z zalanych budynków mieszkalnych. W działaniach na ul. Hodowlanej i Chemików zaangażowane są zestawy pompowe i kontener z Pszczyna, Katowic i Zawiercia. W sumie na terenie Bierunia zalane są 4 budynki mieszkalne.

Na terenie gminy Chełm Śląski działania polegają na pracach porządkowych wokół zalanych domów, wypompowywaniu wody z rozlewisk oraz w miarę możliwości z budynków. Poziom wody na rozlewisku i rzece Przemsza systematycznie się obniża.

Województwo dolnośląskie

Na terenie całego województwa alarmy przeciwpowodziowe utrzymują się na obszarze 9 powiatów: oławskiego, wrocławskiego, trzebnickiego, średzkiego, wołowskiego, legnickiego, lubińskiego, górowskiego i głogowskiego oraz w mieście Wrocławiu.

Wczoraj (9 czerwca br.) o godz. 16.00 wprowadzono alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy Marcinowice, po przejściu intensywnych opadów deszczu.

Na wodowskazach na terenie całego województwa przekroczonych jest 12 stanów alarmowych oraz 5 stanów ostrzegawczych.

Województwo małopolskie

W Małopolsce alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w powiecie brzeskim i dwóch gminach (Szczucinie i Nowym Brzesku). Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w Tarnowie, 6 powiatach i 11 gminach. Stan alarmowy przekroczony jest na Szreniawie w Biskupicach, a stan ostrzegawczy na Wiśle w Szczucinie.

Województwo świętokrzyskie

W ciągu najbliższej doby na Wiśle powyżej Dęblina będzie się utrzymywać tendencja spadkowa poziomu wody przy przekroczonych stanach ostrzegawczych od Szczucina do Sandomierza i alarmowych poniżej Sandomierza, zakłócona miejscami spływem wody z terenów zalanych w miejscach przerwania wałów. Na dopływach tego odcinka Wisły, w zlewniach Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Mierzawy i Kamiennej notuje się spadki stanów wody w większości na granicy strefy stanów średnich i wysokich. Miejscami możliwy jest ponowny wzrost do stanów wysokich, w związku z prognozowanymi opadami burzowymi.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d4jfeuk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jfeuk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj