MSWiA: kolejny przystanek PaT w Ostrołęce (komunikat)
...
04.07. Warszawa - MSWiA informuje:
5 lipca br. o godz. 17.00 w Ostrołęce zostanie zainaugurowana kolejna, VI już edycja, przystanku PaT - policyjnego programu profilaktycznego "Profilaktyka a Teatr". Weźmie w niej udział m.in. Adam Rapacki podsekretarz stanu w MSWiA. Imprezy towarzyszące przystankowi PaT potrwają do 10 lipca br., a w i trakcie odbędą się liczne warsztaty artystyczne, profilaktyczne, teatr letni i spektakle. Podczas otwarcia przystanku PaT Polska przejmie przewodnictwo w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości, w związku z Prezydencją w Radzie UE.
Otwarcie VI edycji przystanku PaT odbędzie się o godz. 17.00 w hali sportowej im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce (ul. Traugutta 1).
Podczas inauguracji kolejnej edycji programu "Profilaktyka a Teatr" nastąpi przekazanie Polsce przewodnictwa w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele Węgier, które sprawowało prezydencję przed Polską oraz Danii - obejmujących przewodnictwo po zakończeniu polskiej prezydencji. Węgry reprezentować będzie Melinda Gyokos, Krajowy Przedstawiciel Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości z Węgier, a Królestwa Danii: Jorgen Pedersen - członek Zarządu Rady Prewencji Kryminalnej Królestwa Danii, przewodniczący Stowarzyszenia Koordynatorów Prewencji Kryminalnej oraz Kim Hansen - przewodniczący Komitetu ds. Dzieci i Młodzieży w Radzie Prewencji Kryminalnej Królestwa Danii.
Tematem polskiego przewodnictwa w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości jest "Sport, nauka i sztuka w zapobieganiu przestępczości wśród dzieci i młodzieży".
Do zadań Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości należy między innymi:
- ułatwianie współpracy, wymiany informacji między podmiotami zajmującymi się zapobieganiem przestępczości,
- zbieranie i przekazywanie informacji, w tym dobrych praktyk w zakresie prowadzonych działań, w dziedzinie zapobiegania przestępczości.
Polska będzie przewodniczyła w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (European Crime Prevention Network - Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości) do końca br. Krajowym przedstawicielem sieci podczas polskiej prezydencji będzie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
VI Przystanek PaT będzie okazją do wymiany międzynarodowych i krajowych doświadczeń oraz zaprezentowania lokalnych inicjatyw o charakterze edukacyjno-profilaktycznym.
VI Przystanek Pat potrwa 5 dni, podczas których odbywać się będą warsztaty artystyczne. Młodzież będzie mogła wziąć udział w m.in. zajęciach teatralnych, tanecznych, literackich, plastycznych, recytatorskich, czy dziennikarskich. W programie przewidziane są również koncerty oraz spektakle w wykonaniu grup teatralnych z Polski i Europy. Ostatniego dnia podczas finału akcji uczestnicy zaprezentują efekty swojej pracy warsztatowej.
"Profilaktyka a Teatr" to jeden z największych programów edukacyjnych dotyczących zapobiegania przestępczości i promowania pro-obywatelskiego stylu życia, adresowany do polskiej młodzieży. Program jest częścią "Banku Dobrych Praktyk" - rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem Bezpieczniej".
Największym sukcesem PaT-u jest aktywnie i dynamicznie działający wolontariat młodzieżowy, liczący blisko 1000 osób skupionych wokół 50-osobowego zespołu liderów programu. W ciągu 4 lat działalności na terenie całego kraju powstało 11 młodzieżowych grup teatralnych PaT.
Głównym celem programu jest m.in. zmniejszanie zjawiska narkomanii wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.
Program ma na celu także edukację młodzieży (poprzez motywację do pomagania innym, promowanie właściwej postawy), a także edukację rodziców (pokazywanie mechanizmów powstawania uzależnień w środowisku młodych, współpraca z instytucjami i osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i rozwój młodzieży).
Patronat obok Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji sprawują m.in.: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz partnerzy programu: Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej "Pedagogium", Akademia Podlaska oraz Stowarzyszenie "Akademia Wilanowska".
Inicjatywa została wpisana w katalog działań realizowanych w ramach Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji "Kreatywność i innowacje", Europejskiego Programu "Uczenie się przez całe życie". W 2010 roku program PaT przystąpił do "Europejskiej Kampanii w sprawie Narkotyków" ("European Action on Drugs"), a w 2011 roku włączył się w działania "Europejskiego Roku Wolontariatu". Został również wyróżniony tytułem lidera rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej".
Szczegółowy program na stronie internetowej przystanku Pat, "Profilaktyka a Teatr", pod linkiem: http://pat.policja.gov.pl/portal/pat/19/741/VI_PRZYSTANEK_PaT.html.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mick/