MSWiA: Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji (komunikat)

...

08.12.2010 | aktual.: 08.12.2010 12:23

08.12. Warszawa - MSWiA informuje:

Znalazłeś się w sytuacji korupcyjnej? Nie wiesz co zrobić? Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się z tym problemem do policji, prokuratury lub Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W czwartek (9 grudnia) będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji.

We wszystkich komendach wojewódzkich policji działają specjalne telefony obsługiwane przez wydziały do walki z korupcją. Numery są dostępne na stronie Komendy Głównej Policji. Przestępstwa korupcyjne można również zgłaszać na bezpłatny alarmowy numer CBA czynny przez całą dobę: 800 808 808.

Resort spraw wewnętrznych i administracji chce zwracać uwagę społeczeństwa na problem korupcji, a także pokazywać sposoby jej zapobiegania i zwalczania. Obecnie w MSWiA przygotowywany jest rządowy plan przeciwdziałania korupcji na najbliższe lata. Do prac zostało również zaproszone m.in. Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komenda Główna Policji, resort sprawiedliwości oraz spraw zagranicznych.

Korupcja to żądanie, proponowanie, wręczanie i przyjmowanie bezpośrednio lub pośrednio łapówki, jakiejkolwiek innej nienależnej korzyści, albo obietnicy takiej korzyści. Korupcja oznacza przede wszystkim nadużycie władzy publicznej dla prywatnych korzyści. Dotyczy to nie tylko funkcjonariuszy publicznych i przedstawicieli instytucji samorządowych. Na korupcję narażone mogą być także osoby zatrudnione w placówkach dysponujących środkami publicznymi, np. w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, szkołach, uczelniach, przedsiębiorstwach z udziałem Skarbu Państwa, fundacjach.

W 2009 roku policja w Polsce odnotowała ok. 8,4 tys. przestępstw na tle korupcyjnym, w tym m.in. 2,9 tys. przypadków łapownictwa biernego (sprzedajności urzędniczej), 2,7 tys. przestępstw łapownictwa czynnego (przekupstwa), 2,1 tys. nadużyć funkcji przez funkcjonariuszy publicznych i 642 przypadki płatnej protekcji.

W ramach Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji 9 grudnia o godz. 8.00 w siedzibie Centralnego Biura Antykorupcyjnego zostanie przeprowadzona pokazowa lekcja antykorupcyjna dla uczniów szóstej klasy szkoły podstawowej, zorganizowana we współpracy z Instytutem Kościuszki z Krakowa.

Również tego dnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się konferencja antykorupcyjna, z udziałem m.in. podsekretarza stanu w MSWiA Adama Rapackiego i przedstawicieli innych instytucji sektora publicznego, pozarządowego oraz prywatnego.

Podczas konferencji, która rozpocznie się o godz. 10.00, debatować będą przedstawiciele ministerstw i instytucji centralnych, służb, wymiaru sprawiedliwości, naukowcy oraz organizacje pozarządowe zaangażowane w przeciwdziałanie i zapobieganie zagrożeniom jakie niesie ze sobą korupcja. Do Warszawy z tej okazji przyjadą również przedstawiciele instytucji antykorupcyjnych z wielu państw, m.in. z Litwy, Łotwy oraz Rumunii.

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w październiku 2003 roku. Upamiętnia ratyfikację Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciw Korupcji w grudniu 2003 roku w Meridzie w Meksyku. Inicjatywa ONZ podkreśla rolę konwencji w zwalczaniu i zapobieganiu korupcji w życiu publicznym i prywatnym oraz zwiększania świadomości społecznej na ten temat.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
przedsiębiorczośćmswiaprzestępczość
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)