MSWiA: powodzianie nie zostali bez pomocy (komunikat)
...
03.12.2010 | aktual.: 03.12.2010 11:53
03.12. Warszawa - MSWiA informuje:
Samorządy deklarują, że w najbliższych dniach zabezpieczą powodzianom mieszkającym w kontenerach miejsca w lokalach zastępczych. Sytuacja mieszkaniowa powodzian jest na bieżąco monitorowana. Wojewodowie są cały czas w kontakcie z władzami samorządowymi.
Według informacji z województw, wczoraj (2 grudnia) na terenie całej Polski w kontenerach mieszkało 15 rodzin poszkodowanych przez powódź. Ta liczba jednak z dnia na dzień maleje. Dla porównania, na początku tygodnia było 45 takich rodzin.
Przy niskich temperaturach mieszkanie w kontenerach może np. stwarzać ryzyko zamarznięcia lub zagrożenie pożarem przy dogrzewaniu na własną rękę.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodowie w dalszym ciągu apelują do samorządów, aby proponowały powodzianom lokale zastępcze, choćby pomieszczenia w szkołach czy świetlicach, nawet gdyby nie chcieli się do nich przenosić. Zwracamy się także do samych powodzian, aby takich propozycji nie odrzucali i decydowali się opuścić kontenery.
Na przykład w gminie Gorzyce na Podkarpaciu w ocieplonych kontenerach pozostaje 5 rodzin. Osoby te nie chciały do tej pory ich opuścić, ponieważ do 15 grudnia mają się wyprowadzić. Część powodzian przeprowadzi się do swoich domów, inni do budynku socjalnego. Na wszelki wypadek czekają na nich miejsca noclegowe w lokalach zastępczych.
Z informacji od burmistrza miasta i gminy Szczucin w Małopolsce wynika, że również w najbliższych dniach do budynków mieszkalnych mają przenieść się 4 rodziny z gminy Szczucin, mieszkające teraz w kontenerach.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zawsze pomagało i wciąż pomaga poszkodowanym przez powódź. Pomoc rządu dla powodzian jest elastyczna i dostosowana do ich indywidualnej sytuacji. Minister spraw wewnętrznych i administracji zapewnia, że żaden powodzianin nie zostanie na zimę bez dachu nad głową. Wszystkim poszkodowanym będzie udzielona niezbędna pomoc.
Zima jest także ciężkim czasem dla bezdomnych i chorych. MSWiA kieruje apel do mieszkańców, aby informowali policję o osobach przebywających od dłuższego czasu na mrozie, leżących na ławce w parku albo w przejściu pod dworcem kolejowym. Służby patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. W akcji pomocy potencjalnym ofiarom mrozów bierze również udział Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei oraz Straż Graniczna.
Funkcjonariusze na bieżąco kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej. Informują o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź złej sytuacji materialnej wymagają szczególnej troski w tym trudnym zimowym okresie.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/